Sprawdzone domowe sposoby na paradontozę

Opiekun artykułu: designer
Advertising
Sprawdzone domowe sposoby na paradontozę

Sprawdzone domowe sposoby na paradontozę

Paradontoza jest chorobą związaną z krwawieniem i opuchlizną dziąseł, a w ostateczności wypadaniem zębów lub ich znaczącym poluzowaniem. Należy jak najszybciej podjąć leczenie i warto wzbogacić je o domowe sposoby.

Advertising
Advertising
  • Skuteczne napary

    Skuteczne napary

    Napary ziołowe to bardzo dobre sposoby na walkę z paradontozą. Żeby zminimalizować jej objawy, powinno się codziennie rano wypić szklankę ziołowej herbatki. Najlepiej wykonywać ją z rumianku, skrzypu i czarnej porzeczki. Wszystkie te zioła zawierają składniki, które zmniejszają stany zapalne i działają bakteriobójczo. Jeżeli to za mało, można również delikatnie szorować zęby babką szerokolistną, która poprawia stan dziąseł.

  • Soda oczyszczona

    Z sody oczyszczonej można przygotować pastę, która będzie działała oczyszczająco i bakteriobójczo. Wystarczy zmieszać 1 łyżeczkę sody z niewielką ilością wody. Przygotowaną pastę nanieść wzdłuż dziąseł i delikatnie szczotkować. Pasty nie należy używać, jeżeli podrażnienia przeszły w wyraźne rany, ponieważ może to powodować ból.

  • Dobre płukanki

    Dobre płukanki

    Płukanki to jeden z najbardziej popularnych sposobów leczenia paradontozy. Łagodzą podrażnienia, zabijają bakterie, jak również niwelują opuchliznę. Można je wykonywać z różnych ziół, lecz szczególnie dobrze sprawdza się szałwia. Wystarczy co rano zaparzyć 2 łyżeczki szałwii lub jedną torebkę szałwii ekspresowej i po ostygnięciu płukać całą jamę ustną. Można robić to 3 – 4 razy w ciągu dnia.

  • Korzystne jedzenie

    Korzystne jedzenie

    Również produkty spożywcze mogą wpłynąć pozytywnie na poprawę stanu jamy ustnej i leczenie paradontozy. Do dobrych produktów należą przede wszystkim kasze, buraki, marchewka, groszek, które wspomagają kondycję jamy ustnej. Podobne zalety ma również cebula oraz rzeżucha, która nie jest często jadana, jednak warto to zmienić i dodawać ją na kanapki i do sałatek.Żeby leczenie było skuteczniejsze, dobrze jest zaczynać dzień od 1 łyżki płatków owsianych i 1 łyżki kiełków pszennych oraz popicia ich ciepłym mlekiem. Przyniesie to korzyści całemu ciału, nie tylko jamie ustnej.

  • Kwaśne produkty

    Kwaśne produkty

    Dobry wpływ na stan jamy ustnej oraz zabijanie bakterii, które mogą powodować problemy z dziąsłami, mają kwaśne potrawy i napoje. Bardzo dobrze jest włączyć do diety – na czas leczenia oraz po nim – kwaśne produkty spożywcze: owoce, soki owocowe, produkty mleczne o kwaśnym smaku, np. kefir, maślanka, zsiadłe mleko. Poza tym dobrze jest dodawać także zioła do gotowanych dań: majeranek, bazylię, tymianek.