Domowe sposoby na grzybicę pochwy

Opiekun artykułu: lordaz
Advertising
Domowe sposoby na grzybicę pochwy

Domowe sposoby na grzybicę pochwy

Grzybica pochwy jest częstą przypadłością wśród kobiet w różnym wieku. Nie jest ani przyjemna, ani komfortowa, zaś jej przyczyny mogą być bardzo zróżnicowane. Zdarza się, że jest spowodowana brakiem odpowiedniej higieny, jednak można zarazić się nią również od chorego na grzybicę partnera, na basenie lub może być efektem brania antybiotyków osłabiających florę bakteryjną. Niezależnie od przyczyny należy jej zapobiegać już w momencie pojawienia się pierwszych objawów. Wczesne zauważenie sprawia, że zamiast leków z apteki można spróbować domowych środków.

Advertising
Advertising
 • Woda utleniona

  Woda utleniona

  Charakterystycznym objawem grzybicy pochwy jest świąd oraz upławy. Jeśli pojawi się którykolwiek z nich, warto od razu rozpocząć działania zaradcze. Związane są one przede wszystkim z odpowiednim podmywaniem. Posłużyć do tego może woda utleniona, która ma właściwości bakteriobójcze. Wystarczy przygotować mieszankę wody utlenionej z wodą zwykłą, może być w szklance lub niewielkiej misce, i przemywać tym roztworem miejsca intymne. Trzeba jednak pamiętać, że może być to nieco nieprzyjemny sposób i powodować pieczenie, chociaż wykazuje bardzo dużą skuteczność i stosunkowo szybkie uporanie się z problemem.

 • Woda i soda

  Woda i soda

  Żeby złagodzić nieprzyjemny świąd, które powoduje istotny dyskomfort, dobrze jest wykorzystać sodę oczyszczoną, która ma liczne zastosowania w kosmetyce i pielęgnacji, w tym w pielęgnacji okolic intymnych. Przed kąpielą lub prysznicem warto przygotować mieszankę wody z sodą oczyszczoną. Nie zapobiega ona upławom, jednak w znaczący sposób łagodzi świąd aż do jego całkowitego zniknięcia.

 • Ocet jabłkowy

  Ocet jabłkowy

  Jednym z najlepszych środków związanych z urodą oraz pielęgnacją ciała jest ocet jabłkowy. Jest on wykorzystywany nie tylko zewnętrznie, jako składnik roztworu do picia, ale również do pielęgnacji narządów intymnych w momencie, gdy dopada je grzybica. Żeby odpowiednio go zastosować, należy nanieść odrobinę octu na wacik i przemywać nim delikatnie okolice intymne. Dzięki temu nie tylko można pozbyć się świądu, ale przede wszystkim niweluje się nieprzyjemny zapach, który bardzo często towarzyszy infekcji pochwy.

 • Higiena osobista

  Higiena osobista

  Zastosowanie domowych środków przeciwko grzybicy, a nawet dołączenie do tego leczenia farmakologicznego musi iść w parze z odpowiednia higieną osobistą, ponieważ bez niej żadne leczenie nie będzie skuteczne. Higiena osobista wiąże się przede wszystkim z odpowiednim i częstym myciem. W czasie grzybicy dobrze jest myć okolice intymne przynajmniej dwa razy dziennie, a jeśli jest się w trakcie miesiączki, nawet częściej. Najlepiej wykorzystywać do tego albo domowe środki łagodzące chorobę, albo specjalne, bezzapachowe żele do higieny intymnej, które nie podrażniają i mają naturalne pH. Warto zadbać także o odpowiednią długość włosów łonowych, ponieważ mogą podrażniać i prowokować namnażanie się bakterii.