Dlaczego warto jeść gruszki?
Dlaczego warto jeść gruszki?
Widać gruszki w sklepach i na targach owocowych, jednak bardzo rzadko widać na stołach. Chociaż znane są ze swojego smaku oraz słodyczy, nie są bardzo popularnym owocem, co jest krzywdzące dla samej gruszki. Ma ona wiele zalet, które są pomijane na rzecz twierdzenia, że jest ciężkostrawna, podczas gdy mija się to z prawdą. Jedzenie gruszek może wyjść na zdrowie każdemu, zwłaszcza że nie posiadają one alergenów, które mogłyby uczulać osoby wrażliwe na składniki owoców.
Odchudzający owoc
Owoce są drażliwą sprawą we wszystkich dietach odchudzających. Jedni mówią, aby jeść ich dużo, inni – aby jeść ich mniej, ponieważ nie każdy z owoców to mało kalorii. Jednak gruszka należy do tych, które nawet na diecie można jeść bez strachu o przybranie w pasie. Ma ona jedynie 60 kcal, co w przypadku tak słodkiego owocu jest zaskakujące. Warto to wykorzystać i zamiast czekolady zjeść ją na deser, surową lub startą na mus.
Przydatne kwasy
Niektóre kwasy zawarte w jedzeniu są niezbędne dla człowieka, a gruszka zawiera ich aż dwa – kwas owocowy oraz kwas cytrynowy. Oba pomagają w prawidłowej przemianie materii i poprawie metabolizmu, a kwas cytrynowy, podobnie jak typowa witamina C, jest przeciwutleniaczem ważnym dla regeneracji komórek.
Zamiast suplementów
Popularne jest łykanie tabletek z witaminami, jednak nie jest to tak zdrowe jak dostarczanie ich w sposób naturalny. W gruszkach znaleźć można bogaty zestaw witamin z grupy B, A oraz PP. Każda z nich wspomaga ważne czynne życiowe, od poprawy wzroku po usprawnienie funkcji umysłowych oraz wchłaniania magnezu, który również można znaleźć w świeżych owocach.
Dla brzucha
Opinia o gruszce jako ciężkostrawnym owocu jest zupełnie niezasłużona, zwłaszcza że jest wręcz przeciwnie. Gruszkę można jeść, lecząc żołądek po zatruciach pokarmowych, a także w ich trakcie jako środek łagodzący podrażnienia układu pokarmowego. Dla zdrowego żołądka są wspomaganiem trawienia oraz likwidują problemy z zaparciami. Z kolei niektóre gatunki gruszek, a jest ich aż 60 odmian, mogą z powodzeniem leczyć problemy ze zbyt częstymi biegunkami ze względu na sporą ilość garbników.
Na gorączkę
Pękata, żółta gruszka może stać się także sposobem na leczenie gorączki, przeziębień oraz stanów zapalnych organizmu. Jest bogata w składniki, które zwalczają infekcje bez używania dodatkowych środków farmakologicznych. Można je w takich sytuacjach spożywać je jako mus albo pić jako sok, który w niewielkich ilościach można dolewać do herbaty. Działanie przeciwbakteryjne można wykorzystać również w do leczenia ran i przemywać je sokiem aż do całkowitego zagojenia się.
Wyjątkowy sok
Sok z gruszek nie jest dobrze znany i rzadko się go pija, mimo że warto. Pomaga on zwalczać infekcje dróg moczowych. Nie jest to jednak jego jedyna zaleta, ponieważ picie codziennie przynajmniej połowy szklanki soku z gruszek obniża ciśnienie krwi, a dodatkowo wzmacnia włosy, przywracając im zdrowy blask.