Co wpływa na starzenie się skóry?
Co wpływa na starzenie się skóry?
Skóra starzeje się nie tylko ze względu na mijające lata. Pojawianie się zmarszczek wynikających z dojrzałego wieku jest naturalne. Jednak istnieją rzeczy, które mogą sprawić, że skóra znacznie wcześniej będzie wyglądała na starszą, niż jest w rzeczywistości. Z tego powodu warto wiedzieć, czego unikać lub co ograniczyć, aby nie martwić się, że w wieku 50 lat wygląda się na więcej.
Brak snu
Wydaje się, że ilość snu nie ma znaczenia, lecz nic bardziej błędnego. Im mniej snu, tym gorzej dla skóry. Niedosypianie, celowe pozbawianie organizmu odpowiedniej dawki wypoczynku sprawia, że pojawiają się cienie pod oczami, skóra staje się szara albo matowa. Nie bez powodu zaleca się wcieranie odżywczych kremów na noc, wtedy są lepiej przyswajane. Jeżeli nie śpi się przez całą noc, skóra nie ma możliwości wchłaniania niezbędnych jej składników oraz wypoczynku.
Doba z makijażem
Większość kobiet nie wyobraża sobie wyjść z domu bez nałożenia makijażu. Podkład, puder, cienie do oczu, wszystko to znajduje się na skórze przynajmniej kilka godzin. Błędem jest jednak niezmywanie go po powrocie do domu, lecz pozostawianie aż do wieczornej toalety. Przyczynia się to do zanieczyszczenia porów skóry i blokuje skórze oddychanie, prowadząc do pojawiania się wyprysków oraz pogłębiania zmarszczek. Aby tego uniknąć, należy nie tylko szybko zmywać makijaż, ale i wykorzystywać przy tym łagodne środki, które nie powodują uczuleń.
Solarium
Ładnie opalona skóra prezentuje się bardzo dobrze, a niewielkie dawki promieni słonecznych lub lampy w solarium mają nawet działanie zdrowotne. Niestety, ich duża ilość działa szkodliwie na skórę. Sprawia, że jest przesuszona, zaczyna przybierać niezdrowy kolor, a dodatkowo pojawiają się na niej liczne zmarszczki, które z każdą kolejną sesją w solarium zaczynają się pogłębiać. W efekcie jest to prosty sposób na postarzenie się o przynajmniej 10 lat.
Braki w pielęgnacji
Pielęgnując skórę, bierze się zazwyczaj pod uwagę twarz od czoła po brodę, natomiast dekolt i szyja zostają potraktowane po macoszemu. W efekcie marszczą się szybciej, a mało co tak zdradza wiek kobiety, jak szyja. Aby tego uniknąć, odżywki i balsamy należy wcierać również w te partie ciała, wykonując jednocześnie masaż, który ujędrnia i poprawia krążenie.
Brak nawodnienia
Całe ciało człowieka potrzebuje wody do prawidłowego funkcjonowania, lecz jej brak odbija się szczególnie wyraźnie na skórze. Staje się ona przesuszona, nieprzyjemna w dotyku, a nawet się łuszczy. Twarz zaczyna wyglądać na poszarzałą i starszą, niż jest w rzeczywistości, zwłaszcza że im bardziej sucha skóra, tym łatwiej o pojawianie się zmarszczek. Długotrwałe przesuszenie powoduje, że zmarszczek nie da się wypełnić przy pomocy kremów i pozostają one na stałe. Żeby uniknąć takich efektów braku wody, trzeba wypijać jej od 1,5 do 2 litrów dziennie.