Zdrowe smażenie – podstawowe zasady

Opiekun artykułu: partycjak
Advertising
Zdrowe smażenie – podstawowe zasady

Zdrowe smażenie – podstawowe zasady

Istnieje wiele smażonych potraw, które są tak dobre, że ciężko z nich zrezygnować. Niestety, zdrowa dieta zachęca do ograniczenia tego rodzaju potraw, zachęcając do rzeczy lżejszych i lepszych dla ciała. Jednak często to nie sam pokarm tuczy, lecz sposób, w jaki jest przygotowywany. Jeśli nie chce się całkiem rezygnować z używania patelni, dobrze jest poznać sposoby na zdrowe smażenie.

Advertising
Advertising
  • Unikaj smalcu

    Unikaj smalcu

    Smalec lata świetności w smażeniu ma już za sobą, jednak dla niektórych osób nadal jest głównym tłuszczem do przypiekania potraw. Chcąc wprowadzić w domu zdrowy jadłospis, trzeba z niego zrezygnować, ponieważ sprawia, że potrawy stają się podwójnie tuczące. Najlepiej zamienić go na zdrowe tłuszcze roślinne.

  • Cenne oleje

    Olej olejowi nierówny, dlatego dobrze jest zapoznać się z dostępnymi w sklepach rodzajami i sprawdzać ich skład. Dzięki temu będzie można wybrać tłuszcz najlepszej jakości. Do smażenia polecane są przede wszystkim oleje roślinne, jednak to nie znaczy, że wszystkie są tak samo dobre. W kuchni poleca się mieć: oliwę z oliwek, olej kokosowy, masło klarowane, masło kokosowe oraz olej z pestek winogron, chociaż w ograniczonym zakresie. Z kolei nie poleca się smażenia na olejach: kukurydzianym, sojowym, lnianym, słonecznikowym.

  • Czas smażenia

    Czas smażenia

    Żeby potrawa była zdrowsza, trzeba również skrócić czas smażenia. Im jest krótsze, tym lepsze dla potrawy, jej smaku oraz wartości odżywczych. Długie i agresywne pieczenie powoduje, że do jedzenia dostają się szkodliwe związki chemiczne, które nie tylko trują organizm, ale także powodują, że przybiera się na wadze.

  • Ilość tłuszczu na patelni

    Ilość tłuszczu na patelni

    Podczas smażenia należy nalać na patelnię tylko tyle tłuszczu, ile jest niezbędne i nie lać niepotrzebnie oleju. Powinno być go tyle, żeby nie przypalić potrawy. Jednocześnie warto zaopatrzyć się w patelnię z powłoką, do której nie przywierają kawałki potraw, czyli w patelnię teflonową albo z powłoką ceramiczną.

  • Jedno smażenie, jeden tłuszcz

    Tłuszcz nie jest produktem wielokrotnego użytku. Po zakończeniu smażenia nie można przelewać go do innego naczynia i wykorzystywać ponownie. Jeszcze bardziej zakazane jest smażenie na zlewce tłuszczu z kilkunastu różnych smażeń. Jest to bardzo szkodliwe, gdyż w czasie smażenia w oleju powstają liczne substancje chemiczne.

  • Ograniczenie smażenia

    Ograniczenie smażenia

    Dla własnego zdrowia i diety istotne jest również zmniejszenie ilości smażonych potraw oraz samej częstotliwości smażenia. Zamiast decydować się na potrawy na oleju, lepiej zacząć gotować na parze albo grillować.