Uprawa migdałka – podstawowe zasady
Uprawa migdałka – podstawowe zasady
Migdałek trójklapowy, zwany także migdałowcem, to znany i popularny krzew ozdobny. Jego drobne białe lub różowe kwiaty, którymi krzew jest dosłownie obsypany, pojawiają się bardzo wcześnie, bo nawet w połowie marca, jeszcze zanim rozwiną się liście. Liście migdałowca mają charakterystyczny kształt, od którego pochodzi nazwa „trójklapowy”. Migdałowiec bardzo pięknie prezentuje się w ogrodzie i warto posadzić go w eksponowanym miejscu. Jak uprawiać ten ciekawy krzew, dowiesz się z tego artykułu.
Stanowisko i wymagania glebowe
Migdałek najlepiej czuje się na stanowisku słonecznym i osłoniętym od wiatru, gdyż wiosenne przymrozki mogą spowodować uszkodzenie jego delikatnych kwiatów, a młodym krzewom szkodzi silny mróz. Dobrze jest sadzić te krzewy przy południowej ścianie domu albo przy ogrodzeniu. Migdałek nie ma szczególnych wymagań glebowych, najlepiej jednak rośnie na podłożu żyznym, przepuszczalnym i odpowiednio wilgotnym. Gleba nie powinna być ani zbyt ciężka, gliniasta, albo za bardzo przepuszczalna, piaszczysta. Wybierając stanowisko dla tego krzewu należy pamiętać, że rozrośnie się on, osiągając wysokość i szerokość do dwóch metrów.
Zastosowanie
Migdałowiec pięknie prezentuje się pojedynczo, wyeksponowany na trawniku. Dobrym stanowiskiem dla tego krzewu jest miejsce przy południowej ścianie budynku. Można też wykorzystać pędy migdałka jako kwiaty cięte. Ścięte zimą gałązki umieszczone w wazonie z wodą zakwitają mniej więcej po tygodniu.
Uprawa
Migdałek jest dość łatwy w uprawie. Oprócz formy krzewiastej występuje jeszcze pienna, ale ta jest bardziej wymagająca. Krzewy znacznie lepiej znoszą mrozy. Radzą sobie także z zanieczyszczonym powietrzem.
Przycinanie
Migdałki kwitną na pędach zeszłorocznych, dlatego należy je przycinać po kwitnieniu. Cięcie wykonuje się raz na 3 – 4 lata. Pędy przycina się do 1/3 długości, a starsze gałęzie jeszcze krócej. Cięcie jest konieczne, by krzew ładnie i obficie kwitł – nie sprzyja temu nadmierne zagęszczenie nieprzycinanej korony. Na wiosnę usuwa się jedynie pędy uszkodzone albo przemarznięte. Jeżeli drzewko jest szczepione, trzeba regularnie wycinać pędy wyrastające z tak zwanej podkładki, czyli ukorzenionego pnia, ponieważ szpecą one i osłabiają roślinę.
Sadzenie
Zakupioną w szkółce sadzonkę w pojemniku należy przesadzić do gruntu. Powinno się to zrobić tuż przed kwitnieniem albo po nim. W wybranym miejscu przygotowujemy stanowisko. Należy wykopać dołek dwa razy większy od bryły korzeniowej. Następnie wkładamy sadzonkę, dosypujemy żyznej ziemi i delikatnie ugniatamy. Na koniec podlewamy starannie posadzoną roślinę.
Zimowanie
Aby krzew nie wymarzł w czasie zimy, trzeba go zabezpieczyć przed chłodem. Obsypujemy go ziemią u nasady, tworząc kopczyk, albo jeśli klimat jest ostrzejszy, zabezpieczamy słomianym chochołem.