Rozmnażanie chryzantem – krok po kroku
Rozmnażanie chryzantem – krok po kroku
Chryzantemy (zwane również złocieniami) kwitną bardzo późno – od jesieni do pierwszych przymrozków. To właśnie zdecydowało o wykorzystywaniu ich do przystrajania grobów w dniu Wszystkich Świętych. Jednak nie tylko pora kwitnienia przyczyniła się do niezwykłej popularności chryzantem. Zasłużyły one na to także ciekawymi kształtami kwiatów oraz bogactwem ich kolorów, a także tym, że kwitną bardzo długo. Chryzantemy można uprawiać na rabatach oraz w pojemnikach na balkonach i tarasach. Są także bardzo popularne jako kwiaty cięte, a „chryzantemy złociste” to znany motyw ze starej piosenki.
Pozyskiwanie sadzonek
Chryzantemy rozmnaża się z sadzonek albo przez podział karpy korzeniowej. Sadzonki uzyskujemy, odcinając pędy wyrastające z karpy korzeniowej u nasady pędu głównego. Należy odcinać kawałki pędów o długości 5 – 6 cm. Właściwym terminem do przygotowania sadzonek jest wczesna wiosna (koniec marca). Sadzonki odcinamy ostrym nożem. Powinny mieć od 3 do 5 liści.
Przygotowanie podłoża
Właściwym podłożem dla sadzonek jest mieszanka torfu i piasku w proporcji 1:1. Wypełniamy nim dużą doniczkę, płaski pojemnik albo mniejsze pojemniki (na przykład po jogurcie) na pojedyncze rośliny (minimalna średnica to 5 cm). Warstwa podłoża powinna mieć grubość 6 – 8 cm.
Ukorzenianie sadzonek
Sadzonki należy zanurzyć dolnym końcem w ukorzeniaczu na głębokość 1 cm. Następnie sadzimy je również na głębokość 1 cm pojedynczo do małych pojemników albo do większego w rozstawie co najmniej 5 cm. Sadzonki powinny się ukorzenić w ciągu dwóch – trzech tygodni.
Pielęgnacja sadzonek
Sadzonki należy regularnie podlewać, aby podłoże było cały czas wilgotne. Konieczne jest utrzymanie temperatury nie niższej niż 15 stopni Celsjusza (optymalna temperatura do ukorzeniania to 18 – 22 stopnie Celsjusza), dlatego powinno się używać osłon na przykład z folii, aby powietrze było ciepłe i wilgotne. Najlepiej przygotowywać sadzonki w szklarni albo w inspekcie.
Hartowanie sadzonek
Kiedy sadzonki po dwóch – trzech tygodniach ukorzenią się, należy zacząć je hartować, czyli przyzwyczajać do warunków panujących na zewnątrz. Robi się to w ten sposób, że często wietrzy się szklarnię albo inspekt.
Wzrost sadzonek
Po miesiącu sadzonki powinno się przepikować do doniczek. Po sześciu tygodniach należy uszczyknąć im wierzchołki za 4 – 5 listkiem, aby się lepiej rozkrzewiły i szybciej rosły.
Sadzenie do gruntu
W czerwcu, gdy miną już wiosenne przymrozki, przesadzamy młode rośliny do gruntu. Trzeba pamiętać o podlewaniu i nawożeniu roślin.