Co warto wiedzieć o uprawie hiacyntów?

Opiekun artykułu: prybcia
Advertising
Co warto wiedzieć o uprawie hiacyntów?

Co warto wiedzieć o uprawie hiacyntów?

Hiacynty, popularne rośliny cebulowe, dzięki bogactwu kolorów pięknie prezentują się zarówno w ogrodzie, jak i we wnętrzach, hodowane w doniczkach. Ich kwiaty mają różne barwy, od cieszących się powodzeniem błękitnych, przez różowe, fioletowe, łososiowe czy białe. Ich zapach jest bardzo intensywny, dla niektórych może być drażniący, ale jest ważnym walorem tych kwitnących wiosną (od kwietnia do maja) roślin. Liczne (około 100) odmiany wywodzą się od hiacynta wschodniego. Jak uprawiać hiacynty, dowiesz się z tego artykułu.

Advertising
Advertising
  • Stanowisko

    Stanowisko

    Hiacynty należy posadzić w miejscu nasłonecznionym, choć tolerują one także lekki półcień, a nawet dłużej wtedy kwitną. Bardzo ważne jest, aby stanowisko dla tych kwiatów było osłonięte od wiatru.

  • Gleba

    Gleba

    Podłoże dla hiacyntów powinno być lekkie i przepuszczalne, żyzne, choć można sadzić te kwiaty w zasadzie na każdej glebie z wyłączeniem bardzo kwaśnych, mokrych. Jeśli chcemy posadzić hiacynty, a gleba w naszym ogrodzie jest ciężka i gliniasta, należy dodać do niej torfu i piasku i przekopać rabatę. Z kolei glebę zbyt luźną, piaszczystą warto wzbogacić, dodając kompost lub ewentualnie próchnicę.

  • Pielęgnacja

    Pielęgnacja

    Do hiacyntów można zastosować nawóz wieloskładnikowy do roślin kwitnących. Dokarmianie rozpoczynamy już 2 – 3 tygodnie po rozpoczęciu wzrostu. W czasie kwitnienia, jeśli wiosna jest sucha, należy hiacynty podlewać. Gdy hiacynty przekwitną, trzeba usunąć zwiędłe kwiatostany, by roślina nie zużywała sił na produkcję nasion, osłabia to bowiem cebule. Hiacynty nie są mrozoodporne, więc zimą cebule należy okryć słomą.

  • Cebule hiacyntów

    Cebule hiacyntów

    Hiacynty będą kwitły zarówno wtedy, gdy wykopiemy cebule, jak i wtedy, gdy pozostawimy je w ziemi. W tym drugim przypadku rośliny będą miały coraz mniejsze kwiaty, aż nie zakwitną w ogóle. Dlatego należy po przekwitnięciu, gdy zaczną zasychać liście, wykopać cebule (robi się to pod koniec czerwca). Po osuszeniu przechowuje się je w suchym i chłodnym miejscu o dobrej wentylacji. Jeśli mają jakieś plamy i przebarwienia wskazujące na choroby, pozbywamy się ich, zachowujemy jedynie zdrowe cebule. Do gruntu na nowe miejsce sadzimy je jesienią, na przełomie września i października. Przed sadzeniem warto je zaprawić środkiem grzybobójczym. Nie należy sadzić hiacyntów na tym samym miejscu ze względu na możliwość wystąpienia chorób oraz brak odpowiednich substancji pokarmowych w glebie.

  • Sadzenie hiacyntów

    Sadzenie hiacyntów

    Cebule hiacyntów sadzimy piętką ku dołowi na głębokości równej ich trzykrotnej wysokości. Rozstaw zależy od wielkości cebul, im są mniejsze, tym gęściej sadzimy hiacynty. Po posadzeniu należy starannie wyrównać ziemię, aby wokół rośliny nie powstał dołek. W takich zagłębieniach będzie gromadzić się woda, a to może być szkodliwe dla hiacyntów zimą.

  • Jak rozmnażać hiacynty?

    Jak rozmnażać hiacynty?

    W warunkach uprawy amatorskiej można rozmnażać hiacynty z cebulek przybyszowych albo z nasion. W tym drugim przypadku rośliny, które wyrosną, mogą się różnić od rośliny matecznej. Hiacynty wyhodowane z nasion kwitną dopiero w szóstym roku po posadzeniu.