Jak uprawiać tulipany?
Jak uprawiać tulipany?
Nadchodząca wiosna skłania do myślenia o kwiatach we własnym ogrodzie. Najbardziej kojarzącymi się z tą porą roku kwiatami są tulipany – delikatne, kolorowe i powszechnie lubiane. Prezentują się bardzo dobrze zarówno na rabatkach, jak i w doniczkach, dlatego warto zrobić z nich stały element ogródka.
Stanowisko dla tulipanów
Zanim zasadzi się tulipany, należy wybrać odpowiednie miejsce dla nich. Gdy sadzimy je w doniczce jako uprawę domową, miejsce może być nieco mniej nasłonecznione niż w ogrodzie. Z kolei sadzenie tulipanów w ogródku wiąże się z wyborem dobrze nasłonecznionego miejsca, choć nie takiego, w którym roślina mogłaby czuć się przegrzana. Dopiero po wyborze miejsca można wykopać w ziemi przy pomocy łopatki ogrodowej niewielkie dołki, wrzucić do nich cebulki i przykryć dokładnie ziemią.
Podlewanie tulipanów
Tulipany nie lubią nadmiernej wilgoci, o czym trzeba pamiętać już na etapie przygotowywania gleby. Nie powinna ona być zbyt mokra, lepiej sprawdzi się ziemia z domieszką torfu i gliny. Ze względu na takie upodobania rośliny nie trzeba jej zbyt często podlewać, zwłaszcza jeżeli rośnie w ogrodzie. W takiej sytuacji wystarcza jej nawilżenie z opadów deszczu, natomiast podlewanie konewką lub wężem ogrodowym należy dodać, kiedy od dawna nie padało i ziemia wokół kwiatów staje się przesadnie sucha.
Nawożenie tulipanów
W czasie wiosny warto nawozić tulipany, dostarczając im niezbędnych składników mineralnych i witamin, których w ziemi nie zawsze jest odpowiednio dużo. Najlepiej sprawdzają się nawozy mineralne. Są one znacznie efektywniejsze niż nawozy naturalne, ponieważ roślina łatwiej przyswaja znajdujące się w nich składniki. Wśród tego typu produktów można znaleźć nawozy potasowe, azotowe i fosforowe. W zależności od wymagań rośliny wybiera się najlepiej pasujący. Dodatkowo trzeba pamiętać, że nawóz podaje się do wilgotnej ziemi. W przeciwnym razie roślina może zacząć więdnąć.
Pielęgnacja tulipanów
Jak każda roślina, tak i tulipany wymagają odpowiedniej pielęgnacji, aby móc zdrowo wzrastać. W przeciwieństwie do innych roślin nie trzeba im podcinać liści, mogą, a nawet powinny rosnąć długie, ponieważ to powoduje pojawienie się nowej cebulki. Można ją wykorzystać do powiększania hodowli, jednak nie należy wydobywać jej z ziemi zbyt szybko, gdyż może to zniszczyć już istniejący kwiat.Tulipany występują w wielu różnych odmianach i kolorach. Niektóre z nich to krzyżówki stworzone przez człowieka, jednak nadal wyjątkowe. W związku z tym, zaczynając uprawę, można zdecydować, jaki kolor tulipanów chce się mieć – czerwony, żółty, dwukolorowe, czarny – oraz jaką odmianę – gładkie czy postrzępione płatki. Niezależnie od wyboru będą one ozdobą ogrodu.