Sprawdzone sposoby na oparzenia słoneczne
Sprawdzone sposoby na oparzenia słoneczne
Lubimy się opalać. Piękna słoneczna pogoda sprzyja wyjazdom nad ciepłe morza czy pobliskie jeziora i zażywaniu kąpieli słonecznych. Często jednak taki wypad może się dla nas bardzo źle skończyć – jeśli zbyt długo lub w nieodpowiednich porach przebywamy na słońcu, użyliśmy kremu ze zbyt małym filtrem lub nie użyliśmy go wcale, wieczorem nasza skóra może dać nam o tym znać. Jeśli piecze, boli, jest zaczerwieniona lub pojawiają się pęcherze, to znak, że mamy do czynienia z oparzeniem słonecznym. Poniżej kilka cennych porad, jak sobie z tym poradzić.
Naturalnie
Niezwykle pomocny może się okazać aloes. Wyciśnij sok bezpośrednio z rośliny lub po prostu udaj się do pobliskiej apteki po gotowy preparat, a następnie aplikuj go bezpośrednio na oparzenie. Być może łatwiej niż aloes będzie Ci na wakacjach zdobyć świeże pomidory, które mają silne właściwości przeciwgorączkowe. Jeśli poparzenie już wystąpiło, przyłóż plasterki na podrażnione miejsce. Warto jednak również jeść te warzywa już przed urlopem – uodparniają organizm przed ponownym oparzeniem. Odpowiednie pH skóry przywraca także ocet jabłkowy (przecieramy nasączonym wacikiem oparzenie). Nieocenione właściwości ma miód – pozwoli on bowiem uniknąć pojawienia się pęcherzy, ochroni również przed zakażeniem. Z zaczerwienieniami dobrze radzi sobie także ogórek – przyłóż plasterki w zarumienione miejsce, by pozbyć się gorączki.
Z kosmetyczki i z apteczki
Ukojenie poparzonej skórze może przynieść zawarty w piankach, kremach i żelach do golenia mentol, który ma właściwości chłodzące. Warto również zaopatrzyć się w kapsułki z witaminą A i E. Doskonale łagodzą ból i dbają o odpowiednie nawilżenie skóry od wewnątrz. Będąc już w aptece, można także zapytać o poradę farmaceutę. W drogerii natomiast znajdziesz również mnóstwo balsamów i mleczek łagodzących, a także chusteczki nawilżające. Obserwuj swoje ciało. Jeśli dolegliwości nie ustąpią po dwóch – trzech dniach, warto zasięgnąć porady lekarza.
Ze śniadania
Pomocna może się okazać również zwykła owsianka. Płatki owsiane mają właściwości kojące i przeciwzapalne, złagodzą więc ewentualną opuchliznę. Namocz porcję płatków, a gdy napęcznieją, obłóż nimi poparzone miejsca. Warto wiedzieć, że owsianka jest jednym z najstarszych sposobów na radzenie sobie z tego typu problemami skórnymi, tuż obok kefirów, maślanek, mleka czy jogurtów naturalnych (każdego z nich możesz użyć, by ulżyć spieczonej skórze). Oprócz przywracania jej prawidłowego pH, pozostawiają na skórze cienką warstewkę tłuszczu, który nawilża i zarazem chroni przed kolejnymi uszkodzeniami.