Sposoby wyciskania soku z cytryny
Sposoby wyciskania soku z cytryny
Sok z cytryny ma wiele zalet i bywa wykorzystywany na różne sposoby – do herbaty, do likierów, do nalewek, ciast, ciasteczek oraz innych deserów. Najlepszy jest zawsze świeżo wyciśnięty, wtedy ma się pewność jego smaku. Sok można wycisnąć przy pomocy wyciskarki do soku, jednak gdy nie posiada się takiego urządzenia, można radzić sobie inaczej.
Temperatura cytryny
Przed rozpoczęciem wyciskania soku z cytryny warto zadbać o jej temperaturę. Nie powinna być zimna. Jeżeli przechowywało się ją w lodówce, należy ją wyjąć i poczekać, aż nabierze temperatury pokojowej. Dopiero wtedy można przejść do dalszego działania.Z zimnej cytryny, zwłaszcza jeśli zmroziła się lekko, trudniej będzie wycisnąć dużą ilość soku.
Cięcie cytryny
Równie istotne jest prawidłowe cięcie cytryny. Wbrew pozorom ma to znaczenie. Zamiast kroić ją w poprzek, lepiej przeciąć cytrynę wzdłuż. Daje to aż 3 razy więcej soku niż z innego sposobu krojenia. Jest to istotne zwłaszcza, gdy sok potrzebny jest do przygotowywanego deseru.
Toczenie cytryny
Mało znanym, lecz skutecznym sposobem w uzyskaniu większej ilości soku jest toczenie cytryny. Zanim przejdzie się do jej przekrojenia, żeby wycisnąć sok, należy przez 1 minutę toczyć cytrynę po stole, blacie albo innej płaskiej powierzchni. Już po przekrojeniu jej wyraźnie zobaczy się, że soku jest znacznie więcej.
Wyciskanie ręczne
Po przekrojeniu cytryny ma się do wyboru dwa rozwiązania – wyciskanie ręczne albo mechaniczne. Ręczne oznacza wyciśnięcie soku poprzez ściskanie cytryny dłońmi, aż do całkowitego usunięcia znajdującego się w niej płynu. Najlepiej wyciskać bezpośrednio do miseczki albo kubka, trzymając cytrynę nisko nad nim, ponieważ w czasie ściskania potrafi pryskać na boki.
Wyciskarka do soku
Drugim sposobem na wyciskanie soku jest skorzystanie z wyciskarki. Najprostsza wymaga obracania cytryny wokół wystającego bolca. Można także włożyć cytrynę do mechanicznej wyciskarki, która spłaszczając ją, wyciśnie sok.