Skuteczne sposoby leczenia świerzbu

Opiekun artykułu: susanah
Advertising
Skuteczne sposoby leczenia świerzbu

Skuteczne sposoby leczenia świerzbu

Pomimo powszechnego przekonania, że obecnie choroby zakaźne skóry to przeszłość i dzięki higienie osobistej już się nie pojawiają, jest błędne. W dalszym ciągu zarażenie się świerzbem oraz jego rozwój są możliwe, również u osób, które na pozór zachowują wszystkie zasady higieny. Świerzb to choroba zakaźna, więc samo mycie rąk nie wystarcza, żeby całkowicie się przed nią ochronić.

Advertising
Advertising
 • Leczniczy ocet

  Leczniczy ocet

  Do leczenia świerzbu i związanych z nim objawów, np. swędzenia, przyda się także ocet. Nie ma on przyjemnego zapachu, jednak działa bardzo skutecznie. Trzeba jednak pamiętać o regularności i nakładać go na całe ciało, masując, żeby specyfik dobrze wniknął w naskórek. Ocet ma zdolność zabijania świerzbowców oraz złożonych przez nie jajeczek, dzięki czemu możliwy jest postęp w leczeniu choroby. Dobre efekty można uzyskać już po 2 tygodniach regularnego nakładania octu na skórę, do momentu kiedy skończy się uciążliwe swędzenie.

 • Lecznicza kurkuma

  Lecznicza kurkuma

  W leczeniu świerzbu sprawdzić się może pasta z kurkumy, którą należy kłaść na zmienione chorobowo miejsca na całym ciele. Taką pastę można z powodzeniem wykonać z 1 szklanki mąki, 1 szklanki mleka i 10 łyżek kurkumy. Wszystkie składniki wymieszać dokładnie, tworząc pastę do nakładania na ciało. Taki specyfik rozprowadzić łyżką albo pędzelkiem i pozostawić na 30 minut. Należy stosować regularnie aż do osiągnięcia widocznej poprawy.

 • Leczniczy olejek herbaciany

  Olejek herbaciany, a dokładniej olejek z drzewa herbacianego, to skuteczne remedium na problemy skórne, w tym na świerzb. Żeby poczuć jego skuteczność, niezbędne jest nakładanie go na zmienione chorobowo miejsca oraz wcieranie, żeby olejek dobrze złączył się ze skórą. Masowanie powinno trwać przynajmniej 30 minut. Olejek z drzewa herbacianego ma działanie odkażające, antygrzybiczne oraz likwiduje zaczerwienienia i świąd, charakterystyczny dla świerzbu.

 • Leczniczy olej neem

  Leczniczy olej neem

  Środki rodem z Indii mogą poprawiać wygląd oraz leczenie skóry. Jednym z takich środków jest olejek neem z miodły indyjskiej. Posiada on ponad 100 aktywnych substancji, które leczą skórę poprzez zmniejszanie swędzenia aż do jego całkowitego ustąpienia oraz zmniejszają istniejące pęcherze, aż całkiem znikną.

 • Leczniczy olej tamanu

  Leczniczy olej tamanu

  Skutecznym lekiem na świerzb jest olejek z tamanu. Podobnie jak w przypadku olejku z drzewa herbacianego, tak i w przypadku olejku z tamanu należy wmasować go w skórę. Olejek ten zwalcza grzyby i bakterie oraz skutecznie zmniejsza swędzenie związane z chorobą.

 • Zalecenia dodatkowe

  Korzystanie ze środków leczniczych, które pozwalają zwalczyć świerzb, jest niezbędne, jednak równie ważne jest przestrzeganie zaleceń dodatkowych po chorobie. Oznacza to wypranie w wysokiej temperaturze całej pościeli, butów, bielizny, ręczników, na których mogłyby zalęgnąć się świerzbowce albo ich jajeczka. Buty dla pewności można dodatkowo spryskać octem.