Sól w pielęgnacji ciała

Opiekun artykułu: izabellar
Advertising
Sól w pielęgnacji ciała

Sól w pielęgnacji ciała

Mało jest domów, które nie posiadają w kuchni słoiczka z solą. Nawet jeżeli soli się mało, są produkty i potrawy będące bez soli niezjadliwe. Jednak białą sól można z powodzeniem wykorzystać nie tylko w kuchni, ale i w kosmetyce. Chociaż w sprawach kulinarnych bywa nazywana „białą śmiercią”, w łazience może stać się doskonałym środkiem upiększającym.

Advertising
Advertising
  • Słone peelingi

    Słone peelingi

    Sole kosmetyczne bywają często dodawane do kąpieli, są ładne, kolorowe i służą do licznych zabiegów, jednak równie dobrze sprawdza się w nich sól kuchenna. Dzięki zawartości składników mineralnych, w tym wapnia, fosforu i żelaza, stają się dobrymi kosmetykami. Jednymi z nich są peelingi do twarzy oraz do ust. Jeżeli chce się oczyścić skórę z nieczystości, zamknąć rozszerzone pory i pozbyć się wągrów, wystarczy dwa razy w tygodniu wykonać peeling z soli. W tym celu należy zmieszać 1 łyżeczkę soli z 1 łyżeczką oliwy z oliwek, aż do uzyskania gładkiej konsystencji. Następnie tak przygotowany peeling rozprowadzić na twarzy lub na ustach, masując okrężnymi ruchami. Zmyć letnią wodą, a skórę nasmarować kremem nawilżającym.

  • Sól dla ust

    Sól dla ust

    Poza pastą do zębów, również domowe środki mogą służyć do mycia jamy ustnej i zabijania bakterii, które mogą się w niej wylęgać. Dobrze sprawdza się w tym sól, która posiada właściwości bakteriobójcze. Po zmieszaniu soli z sodą oczyszczoną w proporcjach 1:2 należy zanurzyć w roztworze szczoteczkę do zębów i myć tym specyfikiem zęby. Najlepiej robić to delikatnie i nie więcej niż 2 razy w tygodniu, ponieważ soda czyści i wybiela, ale może uszkodzić szkliwo zębów. Codziennie można używać jednak roztworu soli z wodą, jako naturalnej płukanki do ust, zamiast kupnych płynów. Wystarczy 1 szklanka wody i 1 łyżeczka soli. Po wymieszaniu należy płukać usta. Płukanka sprawdza się również przy przeziębieniach, eliminując bakterie.

  • Solne kąpiele

    Solne kąpiele

    Jednym z popularniejszych sposobów zastosowania soli jest przygotowanie kąpieli z ich dodatkiem. Kąpiele tego rodzaju przede wszystkim relaksują, ale mogą również ujędrniać ciało. Aby kąpiel miała swoje lecznicze właściwości, należy dodać do wody 3 łyżki soli (można wykorzystać zarówno sól morską, jak i gotowe mieszanki soli kosmetycznej). Warto dodać również olejki eteryczne, zwłaszcza lawendowy, który działa relaksująco. W tak przygotowanej wodzie trzeba leżeć przez 20 minut, a następnie wykonać masaż szorstką rękawicą. Dobrze jest zwilżyć ją przed tym solą, dzięki czemu martwy naskórek będzie złuszczany szybciej i skuteczniej.

  • Odświeżenie stóp

    Odświeżenie stóp

    Częścią ciała, która często potrzebuje odświeżenia i relaksu, są stopy. Sól nadaje się bardzo dobrze do przygotowania relaksacyjnej kąpieli dla stóp. Aby ją przygotować, wystarczy miska z ciepłą wodą i dodanie do niej 3 łyżek soli oraz 10 kropli olejku eterycznego o działaniu antybakteryjnym oraz relaksującym. Najlepiej sprawdza się w tej sytuacji olejek z drzewa herbacianego albo olejek lawendowy. Stopy należy zanurzać w wodzie przez 10 minut. Po wyjęciu osuszyć lub poddać dodatkowym zabiegom pielęgnacyjnym, np. złuszczaniu naskórka.