Sadzenie róż rabatowych – krok po kroku

Opiekun artykułu: miarcia
Advertising
Sadzenie róż rabatowych – krok po kroku

Sadzenie róż rabatowych – krok po kroku

Róże to rośliny nie tylko piękne, ale także bardzo różnorodne. Można je uprawiać w ogrodzie na rabatach albo jako rośliny okrywowe, róże parkowe tworzą piękne żywopłoty, a miniaturowe pięknie prezentują się w pojemnikach. Róże wielkokwiatowe doskonale nadają się na kwiaty cięte. Warto znaleźć w ogrodzie miejsce dla krzewów róż.

Advertising
Advertising
  • Kiedy sadzić róże?

    Kiedy sadzić róże?

    Termin sadzenia róż zależy od tego, jakie krzewy mamy zamiar nabyć. Na jesieni dostępne są krzewy z odkrytym systemem korzeniowym, które powinno się posadzić od razu po nabyciu, aby ich korzenie nie przeschły. Jeśli jest to niemożliwe, należy rośliny zadołować w wilgotnym torfie. Z kolei róże balotowane mają bryłę korzeniową owiniętą siatką albo jutą, zatem mniejsze jest ryzyko jej wyschnięcia. Mogą być sadzone kilka dni po nabyciu, należy jednak zadbać o to, by ich korzenie pozostały wilgotne. Najbardziej uniwersalne są róże w doniczkach, które można kupić przez cały sezon i sadzić w dowolnym terminie w czasie okresu wegetacyjnego, czyli od wiosny do jesieni. Nie można jedynie sadzić ich wtedy, gdy ziemia jest już zmarznięta. Natomiast jeśli zdecydujemy się na posadzenie róż latem, będziemy musieli pamiętać o ich regularnym podlewaniu.

  • Stanowisko dla róż

    Stanowisko dla róż

    Róże wymagają stanowiska nasłonecznionego lub ewentualnie półcienistego, przewiewnego, ale jednocześnie osłoniętego przed silnym wiatrem. Gleba powinna być próchnicza, przepuszczalna, o pH w zakresie 6,0 – 7,0. Można do ziemi ogrodowej dodać torfu lub kompostu albo kupić specjalną ziemię dla róż.

  • Przygotowanie stanowiska

    Przygotowanie stanowiska

    Ziemię należy starannie przekopać, usunąć chwasty, kamienie, korzenie roślin. Następnie wykopujemy dołek dwu- albo trzykrotnie większy od bryły korzeniowej. Na dnie dołka usypujemy kopczyk z podłoża dla róż. Jeśli sadzenie róż zaplanowaliśmy na wiosnę, na jesieni można ziemię na stanowisku przeznaczonym dla nich wymieszać z obornikiem. Nie można tego zrobić bezpośrednio przed sadzeniem krzewów, gdyż to by im zaszkodziło. Ewentualnie można podsypać krzewy nawozem długo działającym w granulkach.

  • Sadzenie róż

    Sadzenie róż

    Jeśli sadzonki mają odkryte korzenie, przed posadzeniem moczymy je przez kilka godzin w wiadrze z wodą. Przycinamy także wyrośnięte, grubsze korzenie. Korzenie krzewu rozkładamy równomiernie na kopczyku, tak by się nigdzie nie podwinęły, a następnie zasypujemy ziemią. Ziemię starannie ugniatamy, by wokół korzeni nie pozostawić powietrza. Pomiędzy korzeniami a pędami nadziemnymi znajduje się charakterystyczne zgrubienie – jest to miejsce po szczepieniu. Powinno się ono znaleźć kilka centymetrów nad ziemią.

  • Pielęgnacja po posadzeniu

    Pielęgnacja po posadzeniu

    Po posadzeniu należy rośliny podlewać bardzo intensywnie (ma się wytworzyć błoto). Jeśli ziemia osiądzie, dosypujemy podłoża. Ziemię wokół posadzonego krzewu należy ściółkować kilkucentymetrową warstwą kory sosnowej. Zapobiega to utracie wilgoci oraz powstrzymuje rozwój chwastów.