Sadzenie cynii – krok po kroku

Opiekun artykułu: brzyda
Advertising
Sadzenie cynii – krok po kroku

Sadzenie cynii – krok po kroku

Typowe dla wiejskich ogrodów cynie występują w wielu odmianach, różniących się wysokością, a także rozmiarem, kształtem i barwą kwiatów. Niektóre odmiany cynii są bardzo oryginalne. Najczęściej spotykamy cynię wytworną zwaną jakobinką oraz cynię wąskolistną. Oprócz nich w ogrodach najczęściej rosną mieszańce międzygatunkowe, zwane po prostu cyniami ogrodowymi. Jak sadzić cynie, dowiesz się z tego artykułu.

Advertising
Advertising
  • Gatunki cynii

    Cynia wytworna dorasta nawet do jednego metra, ale są uprawiane także jej odmiany karłowate, które mają zaledwie 20 centymetrów. Kwiaty o bardzo wielu barwach są różnej wielkości – od kilku do kilkunastu centymetrów średnicy, a poza tym u poszczególnych odmian różnią się kształtem. Z kolei cynia wąskolistna nie jest tak wysoka i ma mniej odmian. Kwiaty barwy żółtej, pomarańczowej lub brązowej mają około 5 cm średnicy. Popularne mieszańce są efektem krzyżowania gatunków, między innymi cynii wytwornej z wąskolistną.

  • Stanowisko

    Stanowisko

    Cynia wytworna potrzebuje stanowiska ciepłego i słonecznego. Cynie zdecydowanie nie lubią zimna i wilgoci, a także wiatru. Uprawiane w miejscach zacienionych i wilgotnych są narażone na choroby grzybowe. Gleba powinna być żyzna, próchnicza, bogata w składniki pokarmowe, o odczynie zasadowym (pH od 7,0 do 8,0). Nie powinno się sadzić cynii co roku w tym samym miejscu.

  • Wysiew nasion

    Wysiew nasion

    Aby przygotować rozsadę cynii, należy w marcu wysiać nasiona do pojemników ustawionych w mieszkaniu na parapecie albo do ciepłego inspektu. Optymalna temperatura to 18 – 20 stopni Celsjusza. Po tygodniu nasiona powinny wykiełkować.

  • Pielęgnacja rozsady

    Pielęgnacja rozsady

    Siewki powinny mieć wystarczająco światła, ale należy unikać bezpośredniego nasłonecznienia. Trzeba je także zraszać. Gdy roślinki będą miały już pierwszy liść, należy je przepikować pojedynczo do małych doniczek (albo pojemników po jogurtach) lub do skrzynki w rozstawie 5 x 5 cm. Od maja należy zacząć hartowanie sadzonek. W tym celu zaczynamy je wynosić na zewnątrz.

  • Wysadzanie na miejsce stałe

    Wysadzanie na miejsce stałe

    Cynie można wysadzać na miejsce stałe dopiero w drugiej połowie maja (po 15, a nawet po 20 maja), kiedy miną już wiosenne przymrozki. Wcześniej należy odpowiednio przygotować stanowisko dla roślin zgodnie z ich wymaganiami. Ziemia powinna być odchwaszczona i odpowiednio nawieziona. Sadzonki umieszczamy w rozstawie 15 – 40 cm, w zależności od wysokości danej odmiany. Jeśli nie mamy warunków do przygotowania rozsady, można po 15 maja wysiewać cynie wprost do gruntu. Należy wtedy pamiętać o przerwaniu zbyt gęsto rosnących siewek.

  • Pielęgnacja roślin

    Pielęgnacja roślin

    Należy starannie dbać o podłoże, w którym rosną cynie. Konieczne jest spulchnianie ziemi, a jeśli przez dłuższy czas nie pada deszcz, rośliny należy podlewać. Warto ściółkować podłoże wokół cynii, aby ograniczyć parowanie wilgoci oraz rozwój chwastów.