Jak uprawiać niezapominajki?
Jak uprawiać niezapominajki?
Kwitnące wiosną niezapominajki pięknie wyglądają na tle tulipanów i narcyzów. Sadzi się je w skrzynkach balkonowych, donicach i misach, na rabatach w ogrodzie, na brzegu oczek wodnych, w ogródkach skalnych. Choć na ogół kojarzymy je z błękitnymi kwiatkami o żółtych środkach, warto wiedzieć, że są również odmiany o kwiatach białych, różowych i wrzosowych. Jak uprawiać niezapominajki, dowiesz się z tego artykułu.
Stanowisko
Niezapominajki nie powinny rosnąć w miejscu zbyt nasłonecznionym i suchym, gdyż wówczas szybko przekwitają. Najlepsze są dla nich miejsca wilgotne i cieniste albo chociaż zacienione w południe, osłonięte od wiatru. Doskonale rosną w cieniu drzew i krzewów.
Gleba
Niezapominajki najlepiej rosną na podłożu stale wilgotnym, żyznym i próchniczym, choć na niezbyt żyznej glebie również sobie radzą. W miejscach podmokłych i w pobliżu oczek wodnych najlepiej sadzić niezapominajkę błotną.
Pielęgnacja
Miejsce, gdzie rosną niezapominajki, należy regularnie oczyszczać z chwastów i opadłych liści, a także nawozić kompostem. Podłoże powinno być stale wilgotne, dlatego rośliny należy regularnie podlewać. Niezapominajki to rośliny dwuletnie, ale w dobrych warunkach mogą rosnąć wiele lat. Na okres zimy przykrywamy je suchymi liśćmi albo gałęziami drzew iglastych (stroiszem).
Rozmnażanie
Latem można wysiewać niezapominajki bezpośrednio do gruntu. Jeśli chcemy uzyskać rozsadę, w okresie od maja do lipca nasiona niezapominajek wysiewamy na rozsadniku. Po pojawieniu się siewek należy je przepikować w rozstawie 5 x 10 cm. We wrześniu przesadza się młode rośliny na miejsce stałe albo na rabaty zapasowe, skąd wiosną następnego roku zostaną przesadzone w miejsce docelowe. W następnych latach rośliny będą się same wysiewać. Jeśli chcemy tego uniknąć, musimy je wykopać.