Co trzeba wiedzieć o cięciu róż?
Co trzeba wiedzieć o cięciu róż?
Właściwe przycinanie róż jest prawdziwą sztuką, której ogrodnicy uczą się latami. Podstawy są jednak proste – zaczynamy od usuwania martwych pędów, by krzew mógł się prawidłowo rozwijać. Stopniowo każdy hodowca nabiera wprawy i radzi sobie z prawidłowym przycinaniem róż. Podstawowe informacje na temat przycinania róż znajdziesz w tym artykule.
Kiedy należy przyciąć róże?
Przycinanie róż jest bardzo ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym, który powinno się przeprowadzać co roku od razu po zdjęciu z krzewów zimowego okrycia. Jeśli zima była bardzo ostra, można odczekać dwa tygodnie, by łatwiej było odróżnić przemarznięte pędy.
Jak należy przycinać róże?
Przycinanie róż polega na usunięciu w całości gałązek przemarzniętych, chorych i słabych, a także krzyżujących się lub opierających o siebie. Chodzi o to, by usunąć uszkodzone pędy oraz nadać krzewowi odpowiedni pokrój. Pozostałe pędy należy skrócić, ma to bowiem wpływ na rozrost krzewu oraz kwitnienie.
Jak przycinać pędy?
Przycinanie, czyli skracanie pędów, zależy od odmiany róż. Ogólna zasada jest taka, że im silniej rośnie krzew, tym mniej skracamy pędy, czyli zostawiamy na nich więcej oczek. Pędy róż wielkokwiatowych o wzroście średnio silnym skraca się do połowy. Natomiast pędy odmian o wzroście bardzo silnym skracamy mniej. Na pędzie, który został przycięty niewiele, pozostanie 6 – 8 oczek. Przy krótkim cięciu pozostawimy 2 – 4 oczka. Róże bukietowe skraca się do 2 – 6 oczek na pędzie i nie wycina się słabych pędów.
Przycinanie a kwitnienie
To, jak przytniemy róże, ma wpływ na porę kwitnienia i jego jakość. Jeśli silnie skrócimy pędy, kwiaty pojawią się później, ale będą osadzone na mocnych łodygach i dość duże. Poza tym przy takim cięciu krzew będzie ładnie rozgałęziony. Z kolei przy niewielkim skróceniu pędów kwitnienie będzie obfitsze, ale same kwiaty drobniejsze i osadzone na słabych, krótkich łodyżkach.
Technika cięcia
Tniemy bardzo ostrym nożem lub dwuostrzowym sekatorem, lekko ukośnie. Pędy należy skracać na wysokości nie większej niż pół centymetra nad oczkiem skierowanym na zewnątrz korony. Rany po cięciu smarujemy macią ogrodniczą lub farbą emulsyjną z dodatkiem środka grzybobójczego.
Przycinanie róż pnących
W przypadku róż pnących należy jedynie usuwać w całości, przycinając u nasady, pędy martwe albo zbyt stare.
Usuwanie dzikich pędów
W czasie trwania okresu wegetacyjnego należy regularnie usuwać tuż przy korzeniu dzikie pędy, które bardzo szybko rosną i osłabiają roślinę.