Co trzeba wiedzieć o rozmnażaniu róż z sadzonek?
Co trzeba wiedzieć o rozmnażaniu róż z sadzonek?
Warto mieć w ogrodzie pięknie kwitnące krzewy róż. Jest wiele sposobów rozmnażania tych roślin. Można to robić metodą in vitro, przez wysiew nasion, odkłady, podział, oczkowanie, a także sadzonki zielne oraz zdrewniałe. Rozmnażanie róż poprzez sadzonki zielne doskonale sprawdza się w przypadku róż pnących, krzaczastych i miniaturowych. Jest to metoda bardzo prosta. Róże można rozmnażać także przez sadzonki zdrewniałe. Również ten sposób nie wymaga specjalnych kwalifikacji.
Przygotowanie sadzonek zielnych
Sadzonki zielne przygotowujemy latem. Nadają się do tego zdrowe, niezdrewniałe pędy, całkowicie proste i bez pędów bocznych. Docinamy odcinki o długości 10 – 15 cm, na których znajduje się od 4 do 6 węzłów liści. Tniemy 1 cm nad najwyższym liściem i około 2 cm poniżej najniższego liścia danego fragmentu pędu przeznaczonego na sadzonki. Liście odrywamy, by zmniejszyć powierzchnię parowania i zapobiec wysychaniu pędów. Można zostawić kilka najwyższych, ale trzeba je przyciąć.
Ukorzenianie sadzonek zielnych
Końce pędów zanurzamy w ukorzeniaczu, a następnie sadzimy do doniczek z przygotowanym wcześniej, wilgotnym podłożem. Doniczki nakryte folią ustawiamy w ciepłym i jasnym pomieszczeniu. Należy unikać bezpośredniego nasłonecznienia. Jeśli ziemia w doniczkach wyschnie, trzeba sadzonki podlać. Co pewien czas należy zdjąć folię i wywietrzyć sadzonki, by nie zaatakowała ich pleśń.
Pielęgnacja sadzonek zielnych
W ciągu miesiąca sadzonki powinny się ukorzenić. Poznamy to po tym, że pojawią się zawiązki liści, a sadzonki nie można będzie łatwo wyjąć z doniczki. Należy je wtedy przesadzić do większych doniczek wypełnionych odpowiednim podłożem przeznaczonym dla róż (albo ziemią ogrodową wymieszaną z rozłożonym kompostem w stosunku 1:1). Sadzonki są wrażliwe na ujemne temperatury. Powinny zimować w pomieszczeniu (ale nie w ogrzewanym) lub zimnym inspekcie zabezpieczonym słomianymi matami.
Pozyskiwanie sadzonek zdrewniałych
Sadzonki zdrewniałe to fragmenty jednorocznych zdrewniałych pędów w stanie spoczynku. Pędy na sadzonki powinno się pobierać w listopadzie, gdy rośliny nie mają już liści, a jeszcze nie nadeszły mrozy. Materiał należy przechowywać w temperaturze 1 – 2 stopni Celsjusza, na przykład w chłodnej piwnicy. Trzeba go chronić przed mrozem i przed wysuszeniem.
Sporządzanie sadzonek zdrewniałych
Za pomocą ostrego sekatora tniemy pędy na kawałki o długości 15 – 18 cm. Każdy fragment powinien mieć 3 pąki. Sadzonki wiąże się w pęczki i przechowuje w temperaturze 0 – 1 stopień Celsjusza. Można je zadołować albo przechowywać w zimnej piwnicy. W miejscach cięcia powstaje kalus (tkanka, która pojawia się w miejscu zranienia rośliny), dzięki czemu ukorzeniają się one szybko po posadzeniu.