Pielęgnowanie winogron – podstawowe zasady
Pielęgnowanie winogron – podstawowe zasady
Marzenie o własnym winie z wyhodowanych własnoręcznie winogron towarzyszy wielu osobom. Wbrew wyobrażeniom nie jest do tego potrzebna winnica na południu Europy. Posiadając kawałek własnego ogródka lub działkę, można stać się posiadaczem winorośli oraz cennych owoców, które są nie tylko pyszne, ale i zdrowe. Żeby uprawa udała się zgodnie z oczekiwaniami, trzeba zastosować się do kilku zasad.
Temperatura dla winorośli
Winogrona są bardzo wrażliwe na temperaturę. Co prawda w zależności od odmiany mogą potrzebować wyższej lub niższej, jednak optymalną będzie 20 stopni Celsjusza lub nieco więcej. W takiej temperaturze mogą być uprawiane bez problemu w Polsce. Uprawa udaje się najlepiej zazwyczaj na południu i na zachodzie kraju, gdzie słońce jest najbardziej sprzyjające.
Nasłonecznienie dla winorośli
Niezwykle ważne dla winorośli oraz rozwoju winogron jest słońce i nasłonecznienie stanowiska, w którym posadzi się roślinę. Dzięki dużej dawce promieni słonecznych winorośl dobrze się rozwija, jest bujniejsza i mniej narażona na choroby. Dodatkowo łatwiej o zawiązywanie się szczepów owocowych, zwłaszcza w dużej ilości. Owoce z nich są większe, zawierają więcej soku i mają znacznie lepszy kolor, niezależnie od odmiany rośliny.
Gleba dla winorośli
Podstawą dobrej uprawy winogron jest nie tylko słońce, lecz również odpowiednia gleba. Najlepsza do sadzenia rośliny jest gleba lekka, próchnicza, która dobrze się nagrzewa. Trzeba unikać ziemi podmokłej oraz gliniastej. Będzie ona powodować problemy z zapuszczaniem korzeni i puszczaniem pędów. Zanim włoży się do ziemi pierwsze sadzonki, konieczne jest poprawne przygotowanie gleby, czyli pozbawienie jej chwastów oraz nawiezienie obornikiem albo kompostem, który zapewni winogronom odpowiednie składniki mineralne.
Sadzenie winorośli
Winorośl sadzi się z sadzonek, które należy sadzić do dołków o średnicy 50 centymetrów. Wewnątrz przygotowanego dołka trzeba usypać kopczyk i w niego włożyć sadzonkę. Ponad ziemię powinny wystawać 2 – 3 pędy, które będą oplatać palik, przy którym winorośl powinna być posadzona. Trzeba o tym pamiętać i przygotować drewniany stelaż dla rośliny, jeszcze zanim wsadzi się ją do ziemi. W miarę wzrostu pędy będą dokładnie oplatać podpórkę.
Nawożenie winorośli
Roślina nie wymaga nawożenia codziennego ani nawet raz w tygodniu. Ze względu na to, że winorośl jest rośliną na lata, wystarczy nawozić ją kompostem raz do roku, np. z początkiem każdej wiosny, co zmobilizuje ją do wzrostu.
Podlewanie winorośli
Jak dla każdej rośliny, tak i dla winorośli podlewanie jest bardzo istotne. Jest to istotne zwłaszcza u roślin młodych. Starsze fragmenty mają rozbudowany system korzeniowy, więc radzą sobie lepiej przy mniejszych dawkach wody. Jednak gdy upał jest szczególnie duży, trzeba pamiętać o podlewaniu winorośli raz dziennie, najlepiej pod wieczór.