Rozmnażanie funkii – krok po kroku

Opiekun artykułu: aretafct
Advertising
Rozmnażanie funkii – krok po kroku

Rozmnażanie funkii – krok po kroku

Funkie, znane też pod nazwą hosty, to bardzo ciekawe byliny, nadające się do uprawy w cienistych zakątkach ogrodu. Ich ozdobą są piękne liście, a także kwiaty. Są to rośliny, które szybko zdobywają sobie przestrzeń w ogrodzie, rozrastając się, a także wysiewając, a ich rozmnażanie jest bardzo łatwe. Jak rozmnażać funkie, dowiesz się z tego artykułu.

Advertising
Advertising
  • Rozmnażanie wegetatywne

    Rozmnażanie wegetatywne

    Bardzo łatwo jest rozmnożyć funkie wegetatywnie, przez podział kępy. Rozmnażając funkię w ten sposób, mamy pewność, że posadzone rośliny będą identyczne do rośliny matecznej. Przy rozmnażaniu wegetatywnym nie zmieniają się cechy genetyczne rośliny. Najlepiej robić to wczesną wiosną, kiedy zawiązują się już liście. Ważne jest, aby w każdej roślinie potomnej był zawiązek liścia. Natomiast rozmnażanie w późniejszym terminie, w sierpniu, wymaga więcej zabiegów – należy równo podzielić roślinę, zachowując proporcje korzeni i liści, a następnie przyciąć liście do wysokości 10 cm. Jeśli funkia jeszcze kwitnie, kwiaty również należy usunąć. Jest to konieczne, gdyż zanim roślina się na nowo ukorzeni, osłabiony system korzeniowy nie będzie w stanie wykarmić dorodnych liści i kwiatostanów.

  • Jak podzielić funkię?

    Jak podzielić funkię?

    Funkie można dzielić na dwa sposoby. Pierwszy polega na tym, że dzielimy całą roślinę na materiał sadzeniowy. Funkie należy wykopać i delikatnie wyjąć z ziemi, tak aby nie uszkodzić korzeni, a następnie rozdzielić na poszczególne sadzonki (każda musi mieć liść). Jeśli roślinę trudno jest podzielić ręcznie, można użyć wideł i delikatnie podzielić kępę na części. Drugi sposób pozwala na pozostawienie rośliny matecznej na miejscu, odcina się od niej jedynie materiał sadzeniowy za pomocą szpadla. Narzędzia używane do dzielenia kępy powinny być czyste, aby nie zarazić sadzonek chorobami grzybowymi.

  • Sadzenie funkii

    Sadzenie funkii

    Ziemia na stanowisku, gdzie mamy zamiar posadzić funkie, powinna być odpowiednio przygotowana. Powinno się ją starannie przekopać i usunąć chwasty. Przed posadzeniem roślin zasilamy ziemię kompostem.

  • Rozmnażanie przez wysiew nasion

    Rozmnażanie przez wysiew nasion nie gwarantuje, że uzyskamy rośliny takie same jak te, z których zebraliśmy materiał siewny. Mogą się one znacznie różnić. Czasem uzyskać można w ten sposób nową ciekawą odmianę, ale może też być tak, że wyrosną rośliny niepozorne i nieciekawe. Warto także pamiętać, że niektóre odmiany funkii nie wytwarzają nasion zdolnych do wykiełkowania.

  • Jak pozyskać nasiona?

    Nasiona funkii można oczywiście kupić. Jeśli jednak chcemy wykorzystać własny materiał, powinniśmy zebrać nasiona na przełomie września i października, gdy wyschnięte torebki nasienne zaczynają pękać. Nasiona zachowują zdolność do kiełkowania około pół roku.

  • Wysiew nasion

    Wysiew nasion

    Nasiona funkii wysiewamy na rozsadniku (rośliny te są mrozoodporne), najlepiej wczesną wiosną, choć można to zrobić także na jesieni. Warto także sprawdzić, czy funkie nie wysiały się same – jeśli tak jest, trzeba przesadzić siewki, gdyż liście rośliny matecznej zasłonią je i stłumią ich wzrost.

  • Pielęgnacja siewek

    Pielęgnacja siewek

    Gdy siewki będą już miały po jednym listku, trzeba je przepikować do doniczek. Zapewni im to właściwą pielęgnację, a także ochronę przed ślimakami, dla których młode roślinki są łakomym przysmakiem. W lecie wysadzamy je na miejsce stałe. Można też wysadzić młode siewki od razu do ogrodu, ale wtedy trzeba je starannie pielęgnować, nawadniać, odchwaszczać i chronić przed ślimakami.

X