Puszyste racuchy na tłusty czwartek
Puszyste racuchy na tłusty czwartek
Chociaż tłusty czwartek kojarzy się przede wszystkim z pączkami, nie tylko one są jadane i lubiane tego dnia. Można przygotowywać oraz zajadać się chrustem w różnych odmianach oraz racuchami, które mają niezwykle dużo sposobów podania. Są łatwe w przygotowaniu, a przede wszystkim tłuste i pulchne, tak jak powinny być przysmaki tego wyjątkowego dnia.
Składniki na racuchy
Prawie każda gospodyni posiada własny przepis na racuchy, otrzymany od babci, matki lub przyjaciółki. Niektóre są skomplikowane i wymagają dużej ilości składników, inne mniej. Jeżeli chce się szybko przyrządzić dużo racuchów, lepiej skorzystać z prostszego sposobu, do którego potrzebne są następujące składniki:
* 2 szklanka mąki,
* 1 jajo,
* 1 szklanka cukru,
* 4 łyżki białego cukru,
* 10 dkg drożdży,
* szczypta soli,
* olej do smażenia.
Warto zadbać szczególnie o to, aby drożdże, jajko i mleko były świeże. Inaczej ciasto może nie wyrosnąć lub wyrosnąć zbyt małe. Jeżeli chce się otrzymać więcej racuchów, można podwoić ilość składników.Przygotowanie racuchów
Pierwszym etapem do przygotowania racuchów jest podgrzanie mleka w niewielkim rondelku. Powinno ono być ciepłe, ale nie za gorące i nie wrzące, ponieważ zabije to znajdujące się w drożdżach składniki. Po podgrzaniu należy zdjąć rondel z ognia i dodać do mleka drożdże, a następnie intensywnie mieszać łyżką – drewnianą lub metalową. Gdy mleko i drożdże połączą się, można dodać cukier, zamieszać, po czym wbić jajko. Trzeba mieszać je szybko, jednak lepiej robić to cały czas łyżką, bez używania robota kuchennego. Na koniec dodaje się po trochu mąkę, aż do wykorzystania obu szklanek, i dosypuje szczyptę soli. Ciasto należy wymieszać na gładką masę, aż do momentu pojawienia się pęcherzyków powietrza. Jest to znak do przykrycia miski, w której znajduje się masa, bawełnianą ścierką i odstawienia jej w zacienione, ciepłe miejsce.
Smażenie racuchów
Ciasto na racuchy po 20 – 30 minutach jest odpowiednio wyrośnięte i można przystąpić do kolejnego etapu, którym jest smażenie. Na głębokiej patelni rozgrzej olej. Można sprawdzić, czy jest gotowy do smażenia, wrzucając odrobinę ciasta na patelnię. Jeżeli szybko zacznie pęcznieć i rumienić się, wówczas czas rozpocząć smażenie. Ciasto najlepiej nakładać przy pomocy dużej łyżki, w zależności od rozmiaru patelni kładąc 4 – 6 racuchów. Warto pilnować, aby miały miejsce i nie sklejały się między sobą. Gotowe są w momencie uzyskania równomiernego, brązowego koloru z obu stron.
Podawanie racuchów
Zdjęte z patelni racuchy należy położyć na papierowym ręczniku do odsączenia z nadmiaru tłuszczu. Gdy już się go pozbędą, można zacząć konsumpcję, posypując racuchy cukrem pudrem, cukrem kryształem, polewając sokiem malonowym lub smarując dżemem albo musem jabłkowym, który kwaśnym posmakiem zrównoważy słodycz racuchów.