Smażenie faworków – istotne rady
Smażenie faworków – istotne rady
Tłusty czwartek w wielu domach upływa nie tylko pod znakiem pączków z nadzieniem różanym, ale również faworków. Ich wykonanie, chociaż wydaje się proste, potrafi nastręczać również wiele problemów. Aby uniknąć ich podczas wielkiego smażenia, warto poznać kilka rad pochodzących od doświadczonych gospodyń domowych.
Mieszanie ciasta
Łączenie składników, czyli mieszanie ciasta jest bardzo istotne dla faworków. Najlepsze efekty daje ugniatanie go ręcznie, chociaż potrzebna do tego sporo siły. Ucieranie mikserem również sprawi, że chrust wyjdzie smaczny, jednak ręczne mieszanie zdecydowanie poprawi jakość przysmaku.
Dobry przepis
Smaczne faworki wymagają dobrego przepisu. Jest ich bardzo dużo – w gazetach, w Internecie, przekazywanych z ust do ust. Warto znaleźć przepis sprawdzony lub wymagający niewielu składników, dzięki czemu można być bardziej pewnym jakości przysmaków. Dodatkowo lepiej wykorzystać tylko żółtka jaj zamiast całych, ponieważ ciasto i smak faworków będą delikatniejsze.
Wałkowanie i składanie
Ciasto na chrust musi być rozwałkowane, gdyż to właśnie z takiego wycina się prostokąty, z których składa się faworki. Zanim rozwałkuje się je ostatecznie, warto wałkować, a następnie składać na pół, wałkować i znowu składać. Taką czynność warto powtórzyć kilka razy. Dzięki niej w cieście znajdzie się więcej powietrza, które sprawia, że faworki lepiej rosną oraz są bardziej kruche.
Grubość ciasta
W przypadku wałkowania ciasta na faworki po raz ostatni warto pamiętać o jednej zasadzie – im cieńsze, tym lepsze. Pozwoli to na krótsze pieczenie, dzięki czemu faworki wchłoną mniej tłuszczu, oraz uzyskanie większej przyjemności z jedzenia. Cienkie ciasto sprawi, że przysmak będzie kruchy i łatwy do pogryzienia. Rozwałkowanie na zbyt dużą grubość sprawi, że faworki będą przesadnie tłuste i twarde.
Dobry olej
Smażenie faworków na obojętnie jakim oleju sprawia, że mogą one mieć kiepski smak lub być tak tłuste, że nie będą nadawały się do jedzenia. Aby były smaczniejsze, dobrze jest wybrać olej rzepakowy, arachidowy, kokosowy. Nie tylko ułatwią one smażenie, ale dodatkowo będą korzystne dla zdrowia, ponieważ wymienione oleje to jedne z najzdrowszych olei na świecie.
Cukier puder
Mało osób lubi faworki bez dodatków. Najlepiej smakują one z cukrem pudrem. Niestety, problemem jest jego szybkie znikanie i rozpuszczanie się tuż po posypaniu. Żeby dłużej utrzymać posypkę na faworkach, warto pamiętać, że najlepiej posypać je, gdy są jeszcze bardzo gorące.