Przygotowywanie prezentacji tematycznej – porady i wskazówki

Opiekun artykułu: centrix
Advertising
Przygotowywanie prezentacji tematycznej – porady i wskazówki

Przygotowywanie prezentacji tematycznej – porady i wskazówki

Czasami, jako zwykły pracownik lub kierownik jakiegoś działu, jesteś zobligowany do przedstawienia jakiegoś zagadnienia czy raportu szerszemu gronu osób. Możesz również zostać oddelegowany przez szefa jako prelegent na konferencję czy branżowe spotkanie. Dlatego też bardzo ważne jest, abyś umiał dobrze zaprezentować zarówno siebie, jak i temat, o którym masz opowiedzieć. W tym celu należy stworzyć dobrą tematyczną prezentację, najlepiej podpartą multimediami. Jak to zrobić? Zobacz koniecznie przygotowane dla ciebie wskazówki oraz porady.

Advertising
Advertising
Wskazówki:

Pamiętaj, że należy podać źródło wszystkich cytatów, wykresów, ilustracji itd., które zostały użyte w twojej prezentacji.

  • Dokonaj selekcji

    Dokonaj selekcji

    Skoro zostałeś oddelegowany do wygłoszenia danej prezentacji, to zapewne czujesz się w tym temacie jak ryba w wodzie i wiesz o nim niemalże wszystko. Choć to duża zaleta, gdyż praktycznie nic i nikt nie może cię zaskoczyć, chociażby podczas zadawania pytań po prelekcji, to jednak, niestety, może to też okazać się dla ciebie dużą pułapką. Osoby, które dużo wiedzą na dany temat, często się zapominają i bez opamiętania potrafią o nim mówić. Większość jednak tych informacji, które ty masz do przekazania, nie będzie nic a nic interesować twoich odbiorców. Zawsze musisz dokonać selekcji informacji i wybrać po pierwsze te, które są absolutnie istotne, czyli trzon danego tematu, oraz te, które są w jakiś sposób zaskakujące, ciekawe, interesujące, czyli takie, które z pewnością przykują uwagę słuchających.

  • Nie zbaczaj z tematu

    Pamiętaj także, że na prezentację ma się zazwyczaj około 15 – 30 minut i rzadko kiedy więcej, gdyż mogłoby to po prostu zmęczyć słuchaczy, a musimy dodać jeszcze kilka – kilkanaście minut na pytania oraz ewentualną dyskusję. Dlatego też staraj się mówić tylko o temacie i nie zbaczaj z tej drogi. Rzecz jasna, może ci się przytrafić góra jedna dygresja, pod warunkiem, że będzie krótka i naprawdę istotna – na przykład da odbiorcom szerszy obraz danego zjawiska albo pomoże im coś zrozumieć. Nie wykorzystuj zaś instytucji dygresji tylko po to, żeby pochwalić się większą wiedzą lub umiejętnościami oratorskimi.

  • Nie ograniczaj się do wiedzy ogólnej

    Choć, jak już było wspomniane, masz mało czasu i musisz przekazać najważniejsze informacje, to jednak nie może być tak, że ograniczysz się jedynie do wiedzy wszystkim powszechnie znanej. Prezentacja zawsze musi wnosić coś nowego, nawet jeśli byłoby to tylko nowe ujęcie dobrze znanego już tematu. Staraj się podać jedną czy dwie ciekawostki i nie bój się przedstawiać swojego punktu widzenia, gdyż to też może dużo wnieść do samego wystąpienia.

  • Bądź pewny siebie

    Bądź pewny siebie

    Duże znaczenie podczas takich prezentacji ma także to, jak ty sam będziesz się zachowywał. Jeśli będziesz pewny siebie, otwarty i przyjazny dla słuchaczy, to oni również pozytywnie odbiorą twoją prezentację. Dlatego staraj się utrzymywać z nimi kontakt wzrokowy, nie ignoruj żadnego z pytań i zachowuj się jak profesjonalista, który świetnie czuje się w danym temacie i nie boi się, że zostanie zaskoczony.