Katar czy zapalenie zatok – jak je odróżnić?
Katar czy zapalenie zatok – jak je odróżnić?
Gdy coś dzieje się w obrębie dróg oddechowych, trudno dokładnie zdiagnozować, co dokładnie. Katar, ból, dyskomfort, wszystko to jest tak samo uciążliwe. Zazwyczaj składa się to na karb przeziębienia i wszystko przypisuje chwilowej infekcji. Niestety, choć objawy są podobne, nie zawsze katar jest tylko katarem, a ból wynika z gorączki. Żeby nie pomylić kataru z zapaleniem zatok, warto wiedzieć, czym się charakteryzują i tym samym, wiedzieć, co leczyć.
Uciążliwy katar
Katar jest bardzo uciążliwą przypadłością, z którą trudno sobie poradzić. Zdarza się, że inne objawy choroby mijają, a on nadal męczy. Jest związany przede wszystkim z przeziębieniem. Podczas grypy albo anginy nie występuje w ogóle lub sporadycznie, natomiast podczas przeziębienia katar oraz zatkany wydzieliną nos to jedne z najpopularniejszych objawów.W zależności od rodzaju oraz zaawansowania przeziębienia katar może mieć postać cieknącą albo powodować zatkanie nosa, zmianę głosu, trudności z oddychaniem. W przypadku takiego kataru konieczne jest używanie kropli rozrzedzających wydzielinę.Chociaż katar potrafi być bardzo uciążliwy, przy odpowiedniej terapii da się go szybko wyleczyć. Leczenie obejmuje przede wszystkim przyjmowanie skutecznych preparatów – krople, aerozole, żele – wszystko to pomaga w przywróceniu błony śluzowej nosa do naturalnego stanu i jednocześnie zabija znajdujące się w wydzielinie bakterie.Dobrze sprawdzają się również preparaty z witaminą C oraz rutyną, które wzmacniają ogólną odporność organizmu.
Bolesne zapalenie zatok
Zapalenie zatok ma objawy bardzo zbliżone, w niektórych aspektach, do kataru. Nic więc dziwnego, że często nie jest odpowiednio diagnozowane lub ignorowane jako katar, który nie chce się wyleczyć. W takim przypadku zapalenie zatok zmienia się nawet w przewlekłe, a im dłużej trwa, tym gorzej dla ludzkiego organizmu.Jednym z podstawowych objawów zapalenia zatok jest niedrożność nosa. Jest on blokowany przez wydzielinę, która nie potrafi znaleźć ujścia i powoduje konieczność oddychania przez usta. Jeżeli niewielkie ilości wydzieliny wydostają się, pojawia się sączenie z nosa. Wydzielina może również spływać do gardła, co potęguje nieprzyjemne doznania.Szczególnie istotnym objawem, który odróżnia zapalenie zatok od zwykłego kataru, jest ból u nasady nosa i w okolicach oczu. Wynika on ze zmiany ciśnienia w zatokach zablokowanych wydzieliną, często potęguje się podczas pochylania. Pojawienie się bólu powinno stać się impulsem do odwiedzenia lekarza, który nie tylko postawi odpowiednią diagnozę, ale przepisze również dobre leki.
Katar alergiczny
Jeżeli katar nie mija, a badania wykazują, że objawy nie są związane z zapaleniem zatok, wówczas zostaje jeszcze jedna możliwość – alergia.Bardzo często alergia na czynniki zewnętrzne – pyłki, roztocza, kurz, zwierzęcą sierść lub wydzieliny – objawia się katarem oraz powstaniem wydzieliny w górnych drogach oddechowych. W takiej sytuacji konieczne jest wykonanie testów alergologicznych i rozpoczęcie przyjmowania leków przeciwko alergii.