Jakie są korzyści z rzucenia palenia?
Jakie są korzyści z rzucenia palenia?
O tym, że warto jest rzucić palenie, nie muszę chyba nikogo zapewniać. Ważne jest jednak uzmysłowienie sobie, co traci się, będąc w nałogu, i co można odzyskać, rzucając go. Wiedz o tym, że niejednemu udało się zerwać więź z nikotyną. Ty zatem możesz zrobić to samo, bo nic Cię nie różni od tych, którzy wygrali. Spójrzmy, co traci się, paląc papierosy?
Wielkie straty
Będąc w nałogu nikotynowym, musisz być świadoma, że przede wszystkim posiadasz spore deficyty w smaku i w wyczuwaniu zapachów. Twoja skóra szybciej niż u osób niepalących się starzeje. Ponadto zwiększasz u siebie ryzyko wystąpienia nowotworów. Jesteś bardziej narażona na wystąpienie wrzodów żołądka i dwunastnicy oraz przyspieszasz u siebie rozwój miażdżycy. Może dosięgnąć Cię również osteoporoza. W przypadku palących kobiet w ciąży mówi się o dzieciach z mniejszą wagą urodzeniową, dzieciach słabszych i częściej zapadających na choroby.
Co odzyskasz, żegnając się z dymkiem
Już 20 minut po wypaleniu papierosa Twój organizm zaczyna się regenerować. Dostarczając mu po tym upływie czasu lub później kolejną dawkę nikotyny, robimy mu wielką krzywdę. Jeżeli zatem poważnie myślisz o walce z nałogiem, spójrz, co dobrego będzie Cię czekać:
* 8 – 10 godzin po wypaleniu ostatniego papierosa powraca prawidłowe ciśnienie krwi, tętno i poziom tlenu w organizmie.
* Po upływie doby z Twojego organizmu wydali się tlenek węgla, przy czym płuca zaczną pracę polegającą na oczyszczeniu się z nikotynowych substancji.
* 2 dni po ostatnim papierosie jesteś już wolna od nikotyny w organizmie. Twoje zmysły smaku i węchu dadzą Ci o wiele więcej przyjemności niż kiedyś.
* Po upływie 3 dni Twoje oskrzela zaczną prawidłowo się rozkurczać. W kolejnych dniach i tygodniach będziesz w stanie zauważyć u siebie lepszą wydolność fizyczną.
* Upływ roku bez nikotyny pozwoli odzyskać Ci lepszy wygląd cery i włosów. W następnych latach niepalenia zmniejszysz u siebie ryzyko wystąpienia ataku serca i raka płuc.Jak sobie pomóc?
Rzucenie palenia nie jest sprawą tak łatwą, jak samo pisanie o tym i zachwalanie. Dlatego warto sięgać po zastępczą terapię nikotynową w postaci gum, plastrów czy tabletek. Może pomóc Ci elektroniczny papieros, przy którym w miarę upływu czasu możesz zmniejszać sobie dawkę przyjmowanej nikotyny. Dodatkowo możesz zgłosić się na terapię grupową lub spotkania z osobami, które wychodzą z nałogu, wspólnie się motywując.