Jakie drewniane meble ogrodowe najlepiej wybrać?
Jakie drewniane meble ogrodowe najlepiej wybrać?
Kiedy urządzamy ogród, nie tylko dokonujemy wyboru roślin i planujemy ich rozmieszczenie, ale zajmujemy się także architekturą ogrodową oraz meblami. Dopiero wtedy, gdy na naszej działce pojawią się kolorowe rabaty, ogródki skalne, drzewa i krzewy, między nimi altany, ławeczki i pergole, a na patio czy tarasie komplet ogrodowych mebli, możemy poczuć się tu jak w domu. Meble ogrodowe mogą być wykonane z różnych materiałów. Bardzo często robi się je z drewna. Jakie drewniane meble ogrodowe najlepiej wybrać, dowiesz się z tego artykułu.
Zalety drewnianych mebli ogrodowych
Drewniane meble pasują do większości ogrodów. Drewno jest materiałem naturalnym i doskonale komponuje się z zielenią roślin, drzewami, a także drewnianymi elementami architektury ogrodowej. Naturalna faktura drewna ładnie wygląda na tle trawników, ścieżek, kamiennych murków. Drewnianą ławkę można postawić zarówno na patio czy tarasie, jak i na trawniku w jakimś zakątku ogrodu albo nad brzegiem ogrodowego stawu. Meble ogrodowe właściwie konserwowane mogą służyć przez wiele lat i zawsze będą tak samo ładnie się prezentować.
Meble z drewna krajowego
Meble ogrodowe można wykonać z różnych gatunków drewna, od powszechnie stosowanej w meblarstwie sosny do jesionu i dębu. Trwałość mebli zależy od jakości drewna, im jest ono twardsze, tym dłużej będą służyły nam meble. Najtwardsze drewno z krajowych gatunków ma dąb oraz jesion, dość trwałe są również meble wykonane z drewna robinii, popularnie zwanej akacją. Jeśli zdecydujemy się na zakup mebli z drewna gatunków rodzimych, będziemy musieli pamiętać o ich corocznej impregnacji odpowiednimi preparatami. Jeśli zaniedbamy konserwację, powierzchnia mebli zszarzeje, zacznie łuszczyć się i pękać. Impregnaty chronią drewno przed wilgocią, grzybami i szkodnikami.
Meble z drewna egzotycznego
Meble z drewna egzotycznego są znacznie trwalsze niż meble z drewna krajowego. Szczególnie cennym gatunkiem jest teak. Meble z drewna teakowego są wyjątkowo trwałe ze względu na właściwości tego materiału. Teak to drewno odporne na wilgoć bez zabiegów konserwujących – wytwarza naturalny olej, który chroni jego strukturę przed wodą. Meble teakowe pod wpływem warunków atmosferycznych mogą pokryć się białawym nalotem, ale się nie zniszczą. Jeśli chcemy zachować oryginalny połysk teaku, powinniśmy co roku meble olejować. Pozostałe gatunki drewna egzotycznego trzeba zabezpieczać przed wilgocią, ale wystarcza olejowanie, impregnowanie w tym przypadku jest zbędne.
Meble lakierowane
Producenci czasem zabezpieczają meble lakierem. Jeśli lakier nie jest dobrej jakości, zaczyna się łuszczyc i odpadać, a wtedy jesteśmy skazani na dość uciążliwą konserwację – usuwanie starych warstw lakieru i malowanie na nowo albo impregnowanie drewna. Dlatego wybór mebli lakierowanych do ogrodu trzeba starannie przemyśleć.
O czym jeszcze należy pamiętać?
Zanim zdecydujemy się na piękny komplet drewnianych mebli ogrodowych, powinniśmy rozważyć, czy będziemy mieli czas na ich właściwą konserwację. Kolejna sprawa to ciężar mebli – czy poradzimy sobie z ich przeniesieniem, jeśli będzie to konieczne. Ważne jest też, czy dysponujemy odpowiednim pomieszczeniem (nie może być zbyt ciepłe ani za suche, nie może także panować w nim wilgoć), aby przechować meble podczas zimy.