Jak wykonać pergolę do swojego ogrodu?

Opiekun artykułu: assia
Advertising
Jak wykonać pergolę do swojego ogrodu?

Jak wykonać pergolę do swojego ogrodu?

Pergola to typowy element małej architektury ogrodowej. Składa się ze słupów i opartego na nich zadaszenia w formie płaskich desek albo łuku. Pergola jest piękną dekoracją ogrodu, a jednocześnie służy jako zaciszne, zacienione miejsce wypoczynku albo oryginalny korytarz, prowadzący na przykład z domu do garażu. Pergola to także bardzo wygodna podpora dla pnączy. Jak wykonać pergolę do swojego ogrodu, dowiesz się z tego artykułu.

Advertising
Advertising
  • Materiał

    Materiał

    Najczęściej konstruuje się pergole z drewna sosnowego. Powinno ono być zaimpregnowane ciśnieniowo w celu ochrony przed szkodnikami, grzybami i wilgocią. Oprócz tego poszczególne części konstrukcji należy pokryć koloryzującym lub bezbarwnym impregnatem do drewna. Elementy przydatne do zbudowania pergoli to drewniane kantówki (krawędziaki) lub okrąglaki na słupki oraz drewniane kratownice i belki. Łączymy je kątownikami i wkrętami. Konstrukcję należy tak zaprojektować, by była stabilna i nie przewróciła się od wiatru lub pod ciężarem śniegu. Pergola musi także utrzymać ciężar roślin, zwiększający się jeszcze po deszczu.

  • Mocowanie

    Mocowanie

    Podstawą konstrukcji pergoli są drewniane słupy. Nie można wbijać ich w ziemię, gdyż gniją od wilgoci. Dlatego do ich mocowania stosuje się metalowe kotwy z ocynkowanej stali. Średnica kotwy powinna być większa o 1 cm od średnicy słupa. Kotwy trzeba starannie wypoziomować. Jeśli pergola ma być lekka, wystarczy wbić kotwy w ziemię (nie należy wykopywać dołków na kotwy, bo nie będą się trzymały). W przypadku większej i cięższej konstrukcji kotwy mocuje się do betonowej wylewki lub bloczków fundamentowych.

  • Stawiamy słupy i ściany

    Stawiamy słupy i ściany

    Słupy z nawierconymi otworami ustawiamy pionowo i osadzamy je w kotwach za pomocą metalowych nierdzewnych wkrętów. Również za pomocą wkrętów montujemy elementy ścianek bocznych i osadzamy je w kotwach, po czym łączymy słupy i ściany. Typowa wysokość pergoli wynosi od dwóch i pół do trzech metrów. Odległość między słupami powinna wynosić od 170 do 250 cm, a między rzędami słupów – od półtora metra do trzech metrów.

  • Układamy górne belki i zwieńczenie

    Układamy górne belki i zwieńczenie

    Belki poziome łączące słupy w danym rzędzie powinny mieć ten sam przekrój co słupy, na przykład 9 x 9 cm albo 14 x 14 cm. Mocujemy je do słupów za pomocą stalowych kątowników. Również za pomocą kątowników możemy połączyć z belkami elementy stanowiące zwieńczenie pergoli. Elementy poprzeczne montuje się w równych odległościach, na przykład co 15, 30 lub 60 cm, w zależności od rozmiarów pergoli. Drewniane deski lub listwy powinny być dłuższe od prześwitu między słupami o kilkadziesiąt centymetrów.

  • Wybieramy pnącza

    Wybieramy pnącza

    Pergole powinno się obsadzić pnączami, których wzrost nie jest zbyt silny, aby całkowicie nie przesłoniły ozdobnej ażurowej konstrukcji. Przykładowe gatunki pnączy, na które warto się zdecydować, to powojniki wielkokwiatowe, wiciokrzew japoński czy róże pnące. Rośliny można posadzić w przygotowanych dołkach lub pojemnikach postawionych obok pergoli albo z nią połączonych.