Jak zwalczyć łupież u kota?
Jak zwalczyć łupież u kota?
Jeżeli zauważysz, że sierść twojego kota nie jest czysta, pojawiły się w niej łuski naskórka – to znaczy, że zwierzę ma problem ze skórą, a konkretnie – łupież. Dolegliwość ta może mieć różne przyczyny, ale na ogół problem daje się rozwiązać w warunkach domowych, a kontakt z lekarzem weterynarii jest potrzebny tylko w szczególnych przypadkach.
Niewłaściwa dieta
Jeśli w diecie twojego kota jest za mało kwasów tłuszczowych omega 3, może pojawić się przesuszenie skóry i łupież. Stan sierści zależy od jakości karmy. Należy unikać karmienia kota zbyt jednostajną, ubogą karmą, żeby nie doprowadzić do powstania niedoborów składników odżywczych. Jeśli jednak kot już ma łupież, należy odpowiednio zbilansować dietę. Właściwą karmę doradzi lekarz weterynarii. Można też zastosować preparaty z kwasami omega 3 i włączyć do diety kota ryby.
Łupież może być również spowodowany reakcją alergiczną na jakiś rodzaj karmy lub kosmetyki, na przykład szampon. W przypadku alergii pokarmowej trzeba ustalić, na co zwierzę jest uczulone, i wykluczyć z diety te produkty. Kosmetyki, które szkodzą kotu, należy odstawić.
Odwodnienie
Nadmierne złuszczanie się naskórka i w konsekwencji łupież może wystąpić wtedy, gdy kot jest odwodniony. Odwodnienie u kota występuje z powodu biegunki czy wymiotów albo na skutek warunków panujących w otoczeniu (zbyt ciepło i zbyt sucho). Kondycja skóry kota może na przykład pogarszać się zimą, gdy mieszkanie jest przesuszone przez kaloryfery.
Dbaj o to, by kot miał stale dostęp do świeżej wody. Jeżeli powietrze w mieszkaniu jest zbyt suche, zainstaluj nawilżacze powietrza lub wieszaj na kaloryferach wilgotne ręczniki. W lecie z kolei nie można dopuścić do przegrzania się kota na słońcu. Skórę kota można nawilżać za pomocą specjalnych sprayów przeznaczonych dla kotów.
Pasożyty
Łupież u kota może być spowodowany przez pasożyty takie jak pchły czy roztocza, a także mniej znane, jak swędzik jesienny. W tym przypadku konieczne jest leczenie farmakologiczne pod kontrolą lekarza weterynarii. Dobiera on właściwe leki. Inwazji pcheł można zapobiegać, stosując specjalne preparaty. Trzeba również dbać o higienę otoczenia kota.
Pielęgnacja
Właściwa pielęgnacja jest bardzo ważna. Kota trzeba regularnie czesać, dzięki czemu jego skóra będzie w dobrej kondycji. Czesać trzeba delikatnie, żeby nie uszkodzić skóry, ale wymasować ją i poprawić jej ukrwienie. Szczotkuj swojego kota nawet codziennie.Kot sam dba o swoją higienę i regularnie wylizuje futerko. Jeśli jednak jest starszy lub ma nadwagę, może nie robić tego dokładnie i zaczynają się problemy ze skórą. Jeśli przyczyną zaniedbań higienicznych kota jest choroba, trzeba go leczyć. W przypadku otyłości należy szczególnie starannie pielęgnować sierść kota.