Jak wyleczyć świerzb u kota?
Jak wyleczyć świerzb u kota?
Świerzb to bardzo przykra dolegliwość wywoływana przez obecność maleńkich roztoczy – świerzbowców. Ryją one w skórze kanaliki, co powoduje bardzo nieprzyjemny świąd. Sprzyjają im miejsca zaciszne, wilgotne i ciepłe, dlatego wnętrze kociego ucha to dla nich doskonałe środowisko. Najczęściej infekcja świerzbowcem u kota zaczyna się właśnie od uszu. Ze świerzbem trzeba walczyć, gdyż nie tylko sprawia duży dyskomfort, ale może zaatakować inne partie ciała kota i spowodować głuchotę. Jak wyleczyć świerzb u kota, dowiesz się z tego artykułu.
Kiedy kot jest narażony na zakażenie świerzbowcem?
Infekcji sprzyja pogorszenie stanu ogólnego kota. Zwierzę osłabione, niedożywione, zaniedbane, przebywające w złych warunkach sanitarnych bardzo często choruje na świerzb. Najczęściej dotyczy to kotów bezdomnych. Dlatego jeśli mamy zamiar zaopiekować się takim zwierzęciem, poza odrobaczeniem i odpchleniem obowiązkowo trzeba sprawdzić uszy.
Jak zapobiegać zakażeniu?
W przypadku świerzbowca zapobieganie jest zdecydowanie łatwiejsze niż leczenie. Zwierzę powinno być prawidłowo żywione. Należy podawać mu zalecone przez weterynarza suplementy i witaminy. Bardzo ważne jest dbanie o higienę kota. Wnętrze uszu czyścimy wacikami nasączonymi łagodną oliwką. To zapobiegnie infekcji, można w ten sposób także wyeliminować zakażenie będące w początkowym stadium. Gdy świerzbowce się rozmnożą, będzie już znacznie trudniej.
Konsultacja lekarska
Jeśli uszy kota sprawiają wrażenie, jakby były ciągle brudne, można zauważyć brązowe i czarne plamki, a także krwawienie, bardzo możliwe, że doszło do infekcji. Należy wówczas skonsultować się z weterynarzem, który pobierze próbki i ustali, czy mamy do czynienia ze świerzbem, a jeśli tak, zaleci odpowiednie leki. Należy ściśle stosować się do wskazówek lekarza weterynarii, gdyż świerzbowca bardzo trudno się pozbyć. Dokładność i systematyczność są konieczne w czasie leczenia.
Leczenie świerzbu
Świerzb u kota leczy się, podając odpowiednie krople, maści czy żele. Leki trzeba stosować systematycznie i o określonych porach, zgodnie z zaleceniami weterynarza. Nie powinno się przerywać terapii przed czasem, bo wydaje nam się, że uszy są już czyste. Jeśli tak postąpimy, przyjdzie na świat kolejne pokolenie świerzbowców i infekcja rozwinie się na nowo, skazując naszego kota na dyskomfort. Jeśli mamy kilka kotów, to mimo wykrycia świerzbu tylko u jednego, wszystkie trzeba leczyć. Infekcja świerzbowcem jest bowiem bardzo zaraźliwa i nigdy się jej nie pozbędziemy – zakażenie będzie się przenosiło z kota na kota. Należy poddać kuracji jednocześnie wszystkie zwierzęta.