Jak rozpoznać chorobę u kota?

Opiekun artykułu: kacper
Advertising
Jak rozpoznać chorobę u kota?

Jak rozpoznać chorobę u kota?

Gdy kot zachoruje, należy udać się z nim do weterynarza. Liczenie na to, że dolegliwości przejdą same, jest ryzykowne, gdyż na ogół stan zwierzęcia szybko się pogarsza i może nawet dojść do jego śmierci. Dlatego tak ważne jest zauważenie już pierwszych, nieraz mało oczywistych symptomów choroby. Po czym poznać, że kot jest chory, dowiesz się z tego artykułu.

Advertising
Advertising
Ostrzeżenia:

Kotu nie można podawać lekarstw przeznaczonych dla ludzi. Koci metabolizm jest inny niż nasz i na takie specyfiki zwierzę może zareagować niezgodnie z naszymi oczekiwaniami, a wiele leków (chociażby aspiryna) to dla kota śmiertelne trucizny.

Wskazówki:

Koty są bardzo wrażliwe i mogą zachorować pod wpływem stresu. Dlatego w takiej sytuacji należy zwierzę starannie obserwować i w razie problemów skonsultować się z lekarzem weterynarii.

  • Zmiana zachowania kota

    Zmiana zachowania kota

    Gdy kot zaczął zachowywać się inaczej niż zwykle, na przykład stał się nietowarzyski, dużo więcej śpi, nie ma ochoty do zabawy albo przeciwnie – stał się nadpobudliwy, należy go starannie obserwować i w razie stwierdzenia jeszcze innych symptomów (utrata apetytu, wymioty, ropny wyciek z oczu, kichanie, podwyższona temperatura itp.) natychmiast udać się z nim do weterynarza. Kot najprawdopodobniej jest chory, a co mu konkretnie dolega, ustali lekarz.

  • Temperatura

    Temperatura

    Kot ma wyższą temperaturę ciała niż człowiek – gdy na termometrze widzimy 39 stopni Celsjusza, oznacza to, że nasz pupil jest jak najbardziej zdrowy. Za normalną u kota temperaturę uznajemy odczyty w zakresie 38 – 39,5 stopnia Celsjusza. Temperaturę mierzy się w odbycie specjalnym termometrem weterynaryjnym. Końcówkę przyrządu dobrze jest posmarować wazeliną, aby zmniejszyć dyskomfort zwierzęcia. Nie należy mierzyć temperatury po zabawie z kotem, gdy zwierzę jest rozgrzane ruchem, bo będzie ona wówczas podwyższona.

  • Objawy zatrucia

    Objawy zatrucia

    Konsultacja lekarska jest konieczna, gdy u kota występuje biegunka oraz wymioty. Kot szybko się odwadnia, a zatrucie może być groźne. Czasem wymioty i biegunka są symptomami innych poważnych chorób. Gdy zaobserwujemy wymioty, warto sprawdzić, czy kot nie zjadł fragmentów jakiejś rośliny, która okazała się dla niego trująca. Można to łatwo ustalić, obok doniczki zawsze znajdziemy jakieś nadgryzione kawałki liści czy łodygi. Trujących roślin warto zresztą pozbyć się z domu, jeśli mamy małe dzieci albo zwierzęta. Wymioty mogą także być spowodowane przez zalegającą w jelitach kota sierść.

  • Czy kot je i pije?

    Chory kot nie ma apetytu, czasem także nie pije wody. Grozi to odwodnieniem i bardzo osłabia zwierzę. Koty źle znoszą przegłodzenie, ma to szkodliwy wpływ na ich wątrobę i nerki. Dlatego jeśli kot przestał jeść, należy natychmiast udać się z nim do weterynarza.

  • Kuweta

    Kuweta jest doskonałym narzędziem diagnostycznym. Gdy kot przestaje z niej korzystać i załatwia się w innym miejscu, może to świadczyć o chorobie, najczęściej infekcji dróg moczowych. Podczas oddawania moczu zwierzę czuje ból i dlatego przestaje chodzić do kuwety, kojarząc ją z przyczyną dyskomfortu. W takiej sytuacji zamiast karać kota, trzeba iść z nim jak najszybciej do weterynarza. Odmowa korzystania z kuwety czasem może być także spowodowana stresem.

  • Inne szczególne objawy

    Inne szczególne objawy

    O chorobie świadczy wiele szczególnych objawów, takich jak drgawki, ślinotok, ciężki oddech. Ważny jest wygląd zwierzęcia – przebarwione dziąsła (powinny być różowe) są sygnałem choroby, podobnie jak opadająca trzecia powieka, zwana migotką. Warto zainteresować się stanem zdrowia kota także wtedy, gdy jego sierść jest nastroszona i zmatowiała, a wąsy się łamią.