Jak zużywać latem mniej prądu?

Opiekun artykułu: ani
Advertising
Jak zużywać latem mniej prądu?

Jak zużywać latem mniej prądu?

Latem dni są dłuższe, więc zużywamy mniej energii na oświetlenie naszego domu. Mimo to rachunki za prąd mogą przyprawić o zawrót głowy. Przyczyną jest to, że używamy zasilanych prądem urządzeń do ochładzania mieszkania. Fala letnich upałów powoduje, że nasze wnętrza ogrzewają się do 30°C. Ponieważ w takich warunkach czujemy się bardzo źle i wręcz zagraża to naszemu zdrowiu, używamy rozmaitego sprzętu – od prostych wentylatorów do systemów klimatyzacji. A rachunki rosną. Jak zużywać latem mniej prądu, dowiesz się z tego artykułu.

Advertising
Advertising
  • Zacznijmy od lodówki

    Zacznijmy od lodówki

    W lodówce czy zamrażarce panuje przyjemny chłód i miło jest w upał chwilę postać przy otwartych drzwiczkach. Niestety, jest to luksus dość kosztowny. Do wnętrza urządzenia dostaje się cieple powietrze i trzeba będzie zużyć sporo prądu, by je ochłodzić. Dlatego w czasie upałów zwracajmy szczególną uwagę na to, by lodówka była otwarta jak najkrócej. Nie chowajmy ani nie wyjmujmy produktów po jednym, ale za to co chwilę. Zanim sięgniemy do lodówki, zastanówmy się, co będzie nam potrzebne, żeby jej za moment znowu nie otwierać. Zadbajmy również o to, aby lodówka nie nagrzewała się z zewnątrz od słońca.

  • Nie generujmy zbędnego ciepła

    Nie generujmy zbędnego ciepła

    W domu jest wiele urządzeń, które dostarczają ciepło do otoczenia. Zimą jest to nawet miłe, ale za to latem zdecydowanie niewskazane. Jeśli nie używamy komputera albo telewizora, powinniśmy wyłączyć te urządzenia. Wiele da wymiana tradycyjnych żarówek na świetlówki energooszczędne – nie tylko pobierają one mniej mocy, ale także wydzielają zdecydowanie mniej ciepła. Wody na herbatę zagotowujmy tylko tyle, ile jest nam potrzebne – stygnąca w czajniku woda niepotrzebnie podgrzewa otoczenie. Wymieniajmy często worki w odkurzaczu lub czyśćmy jego zbiornik, a także filtry – wtedy będzie mniej się nagrzewał w czasie pracy. Jeśli nie musimy, nie używajmy suszarki do włosów. W upał doskonale wyschną same.

  • Chrońmy się przed upałem

    Kiedy temperatura na zewnątrz podniesie się powyżej 25°C, należy zamknąć okna, by chronić się przed upałem. Jednocześnie należy okna zabezpieczyć roletami, żaluzjami czy zasłonami, aby wnętrze nie nagrzewało się od słońca. Gdy temperatura spadnie, wietrzymy starannie mieszkanie, można wykorzystać lekki przewiew. Postępując tak, możemy zmniejszyć temperaturę w naszym domu o kilka stopni.

  • Wentylatory i klimatory

    Wentylatory i klimatory

    Jeśli używamy wentylatorów i klimatorów, dbajmy o ich stan techniczny. Urządzenia prawidłowo konserwowane zużywają mniej prądu. Natomiast w momencie zakupu warto zwrócić uwagę na klasę energetyczną urządzenia i kupić sprzęt o jak najlepszych parametrach. Nawet jeśli będzie on droższy, zwróci nam się to w czasie eksploatacji.

  • Klimatyzator

    Klimatyzator

    Jeżeli mamy w domu klimatyzację, trzeba o nią dbać. Regularne czyszczenie filtrów zmniejsza koszty eksploatacji. Poza tym nie ustawiajmy zbyt niskiego zakresu temperatur, to jest bardzo kosztowne, ponieważ urządzenie cały czas pracuje.

  • Wentylacja z odzyskiem ciepła

    Najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem, które można zastosować w budynku jednorodzinnym, jest wentylacja z odzyskiem ciepła. Zapewnia ona zmniejszenie kosztów ogrzewania budynku w chłodnej porze roku. Latem jest także bardzo skuteczna, gdyż dzięki niej budynek nie nagrzewa się tak od powietrza z zewnątrz, jest ono bowiem ochładzane przez powietrze wychodzące z budynku.