Jak zrobić samodzielnie balsam do ciała?
Jak zrobić samodzielnie balsam do ciała?
Coraz szerszy krąg stanowią osoby, które preferują eko-kosmetyki. I bardzo dobrze, ponieważ tego typu specyfiki są zazwyczaj wolne od jakichkolwiek barwników, substancji zapachowych i sztucznych dodatków czy konserwantów. Jedyną ich wadą jest dość wysoka cena. Jednakże i na to jest sposób – spróbuj samodzielnie wykonać niektóre z nich. Produkty, w których składniki będą dobrane przez Ciebie osobiście, nie niosą za sobą ryzyka jakiejkolwiek alergii. Przecież osobiście zadbasz o to, aby znalazły się w nich składniki, które będą dla Ciebie bezpieczne. W niniejszym artykule prezentujemy przepis na balsam do ciała. Przeczytaj dokładnie, jak należy się zabrać za tę czynność, a następnie spróbuj zrobić taki specyfik. Przekonasz się, że będzie on o wiele bardziej skuteczny niż kupowane przez Ciebie do tej pory w drogeriach firmowe produkty.
Zacznij od odpowiedniej bazy
Każdy, nawet najbardziej naturalny balsam do ciała musi mieć odpowiednią bazę. Taką zakupisz w aptece lub sklepie zielarskim. Baza przede wszystkim zabezpiecza kosmetyk przed szybkim popsuciem się. Wymieszaj ją bardzo dokładnie z olejem tłoczonym z pestek winogron lub oliwą z oliwek – mieszaj tak długo, aż uzyskasz idealnie jednolitą konsystencję. Proporcje obu składników są tutaj całkowicie dowolne i zależą jedynie od Ciebie. W zależności od swoich osobistych upodobań dobierz tyle oliwy czy olejku, ile będzie Ci pasowało. Jeśli Twoja skóra jest szczególnie przesuszona, mieszankę możesz także wzbogacić o masło kakaowe. Tu ważne jest, aby było go dwa razy mniej niż wyjściowej bazy.
Idziemy dalej – zapach i mieszanie
Do samodzielnie przygotowywanego balsamu możesz także dodać swoje ulubione olejki eteryczne, aby kosmetyk pięknie pachniał. Wykonujesz go samodzielnie, więc masz stuprocentowy wpływ na to, z czego będzie się składał. Pamiętaj tylko o tym, że przy takim domowym procesie wytwarzania kosmetyku niezwykle istotna jest prawidłowa higiena. Mieszanki przygotowuj w naczyniach ze szkła, gdy bardzo łatwo możesz je potem wysterylizować. Wystarczy, że słoik włożysz do wrzącej wody na pięć minut i gotowe! Musisz jedynie pamiętać, aby dno garnka wyłożyć ściereczką. Na koniec tak wyparzony słoik czy pojemnik odstaw do góry dnem, aby wysechł dokładnie. Wówczas będzie on nadawał się do ponownego użycia, bez ryzyka, że pozostały na nim resztki składników.
Środki ostrożności
Samodzielnie wykonany balsam do ciała, dzięki starannemu doborowi składników, eliminuje wszelkie ryzyko wystąpienia alergenów i reakcji uczuleniowych. Nie oznacza to jednak, że jest on w stu procentach bezpieczny. Dlatego też warto pokusić się o wykonanie próby alergicznej, zanim nałożysz go na całe ciało. Zacznij więc od posmarowania nadgarstka. Jeśli po dwunastu godzinach nie pojawią się na skórze żadne zmiany, to znak, że bez obaw możesz nałożyć balsam na całe ciało. Pamiętaj, że nie posiada on konserwantów, co oznacza, że powinnaś go przechowywać w lodówce – i to nie dłużej niż do dwóch tygodni.