Jak zbudować dom przyjazny środowisku?

Opiekun artykułu: ziulia
Advertising
Jak zbudować dom przyjazny środowisku?

Jak zbudować dom przyjazny środowisku?

Coraz więcej wiemy o ochronie środowiska i wielu ludzi zmienia swoje nawyki, starając się żyć świadomie, w sposób zrównoważony. Wiele jednak jest jeszcze w tej dziedzinie do zrobienia. Często tłumaczymy się, że nie możemy podejmować pewnych ekologicznych działań, bo nie mamy po temu warunków. Warto wiedzieć, jakie przyjazne środowisku rozwiązania można zastosować w domu, który mamy zamiar zbudować. Wtedy łatwiej będzie nam oszczędzać wodę czy energię. Jak zbudować ekologiczny dom, dowiesz się z tego artykułu.

Advertising
Advertising
  • Czy rozwiązania przyjazne środowisku są kosztowne?

    Jest to dość złożona sprawa. Faktycznie inwestycje takie jak pompa ciepła czy panele słoneczne są dość drogie. Należy jednak brać pod uwagę nie tylko to, ile kosztuje realizacja takiego przedsięwzięcia, lecz również kwestie związane z eksploatacją. Oszczędności, które takie urządzenia zapewniają, zmniejszając koszty ogrzewania budynku i wody, są spore. Po pewnym czasie taka inwestycja w energię odnawialną się zwróci. Poza tym często można uzyskać dofinansowanie projektu albo kredyty na bardzo korzystnych warunkach. Tak więc „kosztowne” jest tu pojęciem względnym. Przy rozwiązaniach proekologicznych często wysoki koszt zakupu urządzenia (chociażby oświetlenia ledowego) szybko się zwraca w czasie jego eksploatacji. Warto zebrać dokładne informacje na ten temat i podjąć przemyślaną decyzję.

  • Jak zmniejszyć koszty ogrzewania budynku?

    Jak zmniejszyć koszty ogrzewania budynku?

    W naszym klimacie koszty ogrzewania budynku to niebagatelna pozycja w budżecie każdego właściciela domu jednorodzinnego. Wiele zależy od zastosowanej technologii grzewczej (czyli cen danego paliwa) oraz od parametrów cieplnych budynku. Dzisiejsze standardy nie dopuszczają, by za wiele ciepła „uciekało” z naszego domu, dlatego izolacja cieplna musi być starannie wykonana, a reżim technologiczny w czasie budowy starannie przestrzegany, żeby nie powstawały mostki termiczne. Warto też kupić okna dobrej jakości, o niewielkim współczynniku przenikalności cieplnej. Można jednak zrobić więcej. Jeśli zdecydujemy się na korzystanie także z energii odnawialnej (pompa ciepła, panele słoneczne), zapłacimy zdecydowanie mniej za węgiel, gaz czy prąd.

  • Jak wykorzystać wentylację?

    Jak wykorzystać wentylację?

    Wentylacja to w budynku konieczność. Trzeba wymieniać nieświeże, zużyte, wilgotne powietrze, zanieczyszczone produktami spalania, na czyste. Jest tylko jeden problem. Powietrze usuwane przez kanały wentylacyjne ma temperaturę wnętrza domu, a to pobierane z zewnątrz – temperaturę otoczenia. Tak więc zimą tracimy ciepło, latem – niepotrzebnie podnosimy temperaturę wnętrza domu. To kosztuje, bo zimne powietrze trzeba ogrzać, ciepłe zaś często jest ochładzane przez zasilany prądem system wentylacyjny. Jest na to bardzo prosty sposób. Wystarczy zastosować system wentylacji z odzyskiem ciepła, zawierający urządzenie zwane rekuperatorem. Dzięki niemu powietrze opuszczające dom ogrzewa (zimą) lub chłodzi (latem) to, które się do domu dostaje. Dzięki temu straty energii są znacznie mniejsze.

  • Jak oszczędzać wodę?

    Jak oszczędzać wodę?

    Ciepłą wodę można uzyskać dzięki instalacji solarnej, co znacząco zmniejsza koszty. Można także zmniejszyć zużycie wody. Bardzo wiele zyskamy, instalując zmywarkę oraz pralkę automatyczną, które mogą pracować w trybie oszczędnym (kiedy mamy mniej naczyń czy rzeczy do prania). Warto również zdecydować się na spłuczkę w toalecie, która umożliwia wybór ilości zużytej wody. Przy takim rozwiązaniu nie będziemy musieli wykorzystywać całego zbiornika za każdym razem. Na etapie planowania naszego domu możemy rozważyć jeszcze jedną ciekawą innowację, mianowicie zastosowanie dodatkowego obiegu dla wody technicznej. Działa to w ten sposób, że woda używana do mycia czy prania jest potem powtórnie wykorzystywana do spłukiwania toalety.