Jak zaradzić problemom ze zmęczonymi oczami?
Jak zaradzić problemom ze zmęczonymi oczami?
Dopóki nie mamy poważnych problemów z narządem wzroku, bagatelizujemy profilaktyczne czynności zapobiegające im. W nagłej konieczności sięgamy po krople i płyny z apteki działające doraźnie. Powracając do złych nawyków i zaniedbywania oczu, robimy sobie krzywdę, której skutków niechybnie możemy doświadczyć na własnej skórze.
Jeżeli nie masz możliwości pomóc sobie żadnymi z powyższych sposobów, włóż dwie łyżeczki deserowe do zamrażalnika na około 15 minut i tak schłodzonymi zrób okłady na oczy.
Zły nawyk
Jeżeli spędzasz dużo czasu przed monitorem komputera, pracujesz dużo czytając, z pewnością borykasz się z nawykiem nadmiernego skupiania wzroku, który prowadzi do osłabienia mięśni utrzymujących gałkę oczną w jednym położeniu oraz do wysuszenia oczu z powodu rzadszego mrugania. W takiej sytuacji wykonuj proste ćwiczenie, które pomoże pozbyć się uczucia zmęczonych oczu. Przenieś wzrok z ekranu monitora w dal, na przedmiot oddalony od niego. Kolejno, jeszcze dalej, najlepiej przez okno popatrz na drzewa bądź niebo. Z powrotem przenieś wzrok na ekran. Ćwiczenie wykonaj kilkakrotnie, aż do odczucia ulgi.
Pracuj z głową
Pracując przy komputerze, zachowaj bezpieczną odległość od monitora (40 – 50 cm). Patrząc w monitor, mrugaj częściej niż zwykle. Pozwoli ci to na odpowiednie nawilżenie gałek ocznych. Nigdy nie trzyj oczu palcami. Regularnie rób sobie przerwy.
Śpij z głową
Sen jest dla naszego organizmu niezwykle istotny. Regenerująco wpływa również na stan naszych oczu. Dobrze wiemy, jakiego dyskomfortu nasz narząd wzroku doświadcza po nieprzespanej nocy. Przez „spanie z głową” mam na myśli prawidłowy odpoczynek dla oczu, począwszy od odpowiedniej ilości snu dziennie, przez odpowiedni, w miarę chłodny klimat w pomieszczeniu, w którym śpimy, aż do dostarczenia oczom całkowitej ciemności podczas snu dzięki usunięciu wszystkich zbędnych źródeł światła.
Jak sobie pomóc?
Przy kłopotach ze zmęczonymi, suchymi, opuchniętymi oczami możesz użyć schłodzonych plasterków ogórka, kostek lodu, schłodzonych okładów z rumianku lub herbaty bądź w ostateczności preparatów z apteki. Pamiętaj o zdrowej diecie bogatej w witaminę A. Jedz zatem marchewkę, sałatę, buraki, brokuły i brzoskwinie. Witamina A odpowiedzialna jest bowiem za dobry wzrok, zmniejszając ryzyko wystąpienia tzw. kurzej ślepoty, czyli trudności w widzeniu podczas zmierzchu.