Jak poprawnie leczyć stłuczenia?

Opiekun artykułu: agigagi
Advertising
Jak poprawnie leczyć stłuczenia?

Jak poprawnie leczyć stłuczenia?

Wakacje to czas, kiedy o urazy bardzo łatwo. Często wystarczy jeden krok, żeby zamiast na urlopie wylądować w karetce pogotowia.Nie wszystkie obrażenia wymagają interwencji specjalistów, jednak większość wymaga przynajmniej odpowiedniego opatrzenia, w tym stłuczenia. Pierwsza pomoc, którą warto znać, obejmuje nie tylko wykonanie sztucznego oddychania, ale również pomoc w przypadku stłuczeń.

Advertising
Advertising
  • Czym jest stłuczenie?

    Czym jest stłuczenie?

    Nie każde uderzenie od razu może być traktowane jako stłuczenie wymagające użycia apteczki pierwszej pomocy. Za stłuczenie można uznać uszkodzenie tkanki miękkiej, stawów okołotkankowych oraz kostnych, jednak bez przerywania ciągłości skóry. Podczas stłuczenia często dochodzi do przerwania drobnych naczynek krwionośnych, co jest odpowiedzialne za ciemny – czerwony albo fioletowy – kolor stłuczenia. Są to siniaki, które czasami zajmują dużą część uszkodzonego ciała.

    Stłuczenia mogą pojawić się w różnych miejscach, lecz najczęściej znajdują się na nogach, rękach, brzuchu, rzadziej na żebrach i głowie. Powstają zazwyczaj wskutek upadku na twarde podłoże, zderzenia z czymś twardym albo uderzenia tępym narzędziem.

  • Jak wygląda stłuczenie?

    Zanim rozpocznie się działania przynoszące ulgę w bólu, trzeba ocenić, czy na pewno ma się do czynienia ze stłuczeniem. Łatwo to rozpoznać na podstawie zewnętrznych objawów, które należy wziąć pod uwagę. Przede wszystkim stłuczeniom towarzyszy ostry ból, który nie pozwala zgiąć ani poprawnie wyprostować kończyny. Towarzyszy temu zniekształcenie stawu oraz obrzęk, wysięki podskórne i miejscowe, krwawe wylewy podskórne.

  • Zimne kompresy

    Zimne kompresy

    Pierwsza pomoc przy stłuczeniu obejmuje przede wszystkim położenie kompresu na miejsce urazu. Musi być to zimny okład. Najlepiej wykorzystać do tego kostki lodu, owinąć je w ręcznik albo miękką ścierkę i przyłożyć do stłuczonego miejsca. Podobnie zadziała ręcznik zamoczony w zimnej wodzie, jednak wadą tego sposobu jest szybkie nagrzewanie się materiału. Chłodny kompres powinien pozostać na obolałym miejscu przez 10 minut. Dzięki niemu obkurczą się naczynka krwionośne i zmniejszy się obrzęk, a także rozległość siniaka. Trzeba pamiętać, żeby na tym etapie leczenia nie smarować stłuczenia żadnymi maściami.

  • Ciepły kompres

    Ciepły kompres

    Rozgrzewanie stłuczenia maścią lub ciepłym kompresem w dniu jego powstania jest kiepskim pomysłem. Doprowadzi do bólu i powstania większego siniaka. Jednak następnego dnia można już położyć ciepły kompres albo maść rozgrzewającą. Ułatwi to leczenie się stłuczenia.Czas leczenia to zazwyczaj 5 – 10 dni. Wiele zależy od miejsca urazu oraz indywidualnych predyspozycji – u niektórych wszystkie urazy leczą się bardzo szybko. W miarę leczenia powstały siniak będzie zmieniał kolor z fioletowego na żółty, aż do całkowitego zniknięcia.