Jak wyciszyć umysł?

Opiekun artykułu: sad
Advertising
Jak wyciszyć umysł?

Jak wyciszyć umysł?

Każdy zna sytuację, kiedy natrętne myśli nie dają spokoju i nie pozwalają się na niczym skupić. Jesteśmy wtedy rozdrażnieni, poirytowani, popełniamy błędy. Mamy trudności z koncentracją, pamięć nie działa, jak należy, a wieczorem nie możemy zasnąć. Nad dręczącymi nas myślami trzeba jakoś zapanować. Aby to zrobić, powinniśmy nauczyć się kontrolować swój umysł. Wtedy będziemy mogli się wyciszyć.

Advertising
Advertising
  • Rozwiąż problem

    Jeśli przyczyną pojawiania się natrętnych myśli i naszego niepokoju jest konkretny problem, możemy spróbować go rozwiązać. Najpierw oczywiście należy ustalić, co nas dręczy. Jeśli mimo dłuższego rozważania tej kwestii nic nie przychodzi nam do głowy, warto porozmawiać z kimś zaufanym. Gdy wiemy już, co nie daje nam spokoju, możemy obmyślić różne sposoby rozwiązania sprawy i wypróbować je. Kiedy usuniemy przyczynę, niepokój zniknie i dręczące myśli nie będą się już pojawiały.

  • Zrelaksuj się

    Zrelaksuj się

    Chaosowi myśli towarzyszy niepokój emocjonalny. Jeśli nie potrafimy w tym momencie rozwiązać dręczącego nas problemu, możemy spróbować wyciszyć emocje. To spowoduje, że i umysł będzie spokojniejszy, i nie będzie się pojawiać tak wiele dręczących myśli. Aby osiągnąć taki efekt, można wykorzystać typowy trening relaksacyjny, który umożliwia rozluźnienie ciała i wyciszenie wewnętrzne. Bardzo pomocne może być pływanie (ale spokojne, w łagodnym rytmie) oraz relaksująca kąpiel z wykorzystaniem aromaterapii. Relaksujące są również ćwiczenia fizyczne, zwłaszcza oparte na jodze czy tai-chi. Jeśli masz trudności z zaśnięciem, warto przed snem dokładnie wywietrzyć sypialnię, wziąć kąpiel aromatyczną albo masaż, włączyć cicho muzykę relaksacyjną, zapalić w sypialni lampę solną albo kadzidełka.

  • Medytuj

    Medytuj

    Jeśli mimo starań nie udało ci się zrelaksować i natrętne myśli nadal się pojawiają, wypróbuj technikę medytacji. Zapal świeczki albo kadzidełka, włącz cicho muzykę relaksacyjną, wyłącz jaskrawe światło. Upewnij się, że nikt z domowników nie będzie ci przeszkadzał. Usiądź wygodnie na krześle albo na podłodze (po turecku) z wyprostowanymi plecami. Dłonie oprzyj na kolanach. Możesz zamknąć oczy. Teraz spróbuj nie myśleć o niczym i oddychaj powoli, głęboko. Rób wdech nosem, a wydech ustami. Skup się na własnym oddechu. Gdy pojawi się jakaś myśl, nie skupiaj się na niej, pozwól jej odpłynąć. Możesz sobie wyobrażać takie myśli jako przepływające obok ciebie ryby. W ten sposób powinno ci się udać wyciszyć wzburzony umysł.

  • Zajmij czymś umysł

    Zajmij czymś umysł

    Jeśli napięcie jest zbyt silne, by udało ci się wyciszyć i medytować, możesz poradzić sobie z natrętnymi myślami, zajmując czymś umysł. Wtedy skupi się na swoim zadaniu i nie będzie generował dręczących cię myśli. Można to zrobić na wiele sposobów. Skuteczne jest na przykład czytanie lekkiej książki o atrakcyjnej fabule. Można też oglądać filmy, kryminały albo komedie (poważny dramat psychologiczny w tej sytuacji raczej nie pomoże). Czasami udaje się opanować natrętne myśli, skupiając się na jakiejś czynności, wymagającej zaangażowania uwagi oraz dokładności, a jednocześnie sprawiającej przyjemność. Jeśli masz jakieś hobby, możesz to wykorzystać. Rysowanie, malowanie, haftowanie, odnawianie mebli, porządkowanie swoich zbiorów pomoże ci zapomnieć o tym, co cię dręczy, i wyciszyć umysł.