Jak skutecznie się uspokoić?

Opiekun artykułu: domika
Advertising
Jak skutecznie się uspokoić?

Jak skutecznie się uspokoić?

Nie zawsze udaje się zachować spokój. Zdarzają się sytuacje, w których nawet najbardziej opanowana osoba zostaje wytrącona z równowagi. Żeby nie dać się nerwom, które psują zdrowie psychiczne i fizyczne, należy znać kilka sposobów, które pozwolą wyjść spokojnie z każdej sytuacji.

Advertising
Advertising
  • Chwila samotności

    Chwila samotności

    Towarzystwo innych może być przyjemnością, ale może być również przyczyną zdenerwowania. Z tego powodu warto znaleźć chwilę dla siebie, zarówno gdy jest się poirytowanym czyjąś obecnością lub tematyką rozmowy, jak i gdy nic takiego się nie dzieje. Codzienne chwile dla siebie, nawet 30 minut, są niezwykle cenne. Pozwalają odetchnąć od tego, co dzieje się w domu i w pracy, zregenerować, pobyć ze swoimi myślami. Można ustalić w domu zasadę, że przez 30 minut lub przez 1 godzinę dziennie domownicy poświęcają się swojemu relaksowi bez rozmawiania i przeszkadzania sobie, czytają książkę, słuchają muzyki, każdy samodzielnie, ponieważ każdemu przydaje się odrobina ukojenia.

  • Dobra kąpiel

    Dobra kąpiel

    Woda do dawna znana jest ze swoich działań uspokajających. Warto nie ignorować tej zalety i gdy potrzebuje się uspokojenia, przygotować sobie ciepłą kąpiel, najlepiej z olejkami zapachowymi lub solą do kąpieli. Zanurzenie się w ciepłej, a do tego pachnącej wodzie szybko wyeliminuje zdenerwowanie i odpręży. Żeby kąpiel działała jeszcze lepiej, warto zapalić świeczki w łazience, w miarę możliwości włączyć muzykę i poddawać się ciepłu oraz ruchom wody. Z pewnością uda się zapomnieć nie tylko o problemach, ale nawet o całym świecie poza łazienką.

  • Ziołowe uspokojenie

    Ziołowe uspokojenie

    Niektórzy nie doceniają znaczenia ziół dla ciała człowieka, co jest wielką szkodą dla organizmu. Zamiast sięgać po tabletki uspokajające, lepiej wypić ziołową herbatę, która ma dobry smak, przynosi ulgę, a do tego nie zanieczyszcza organizmu zbędną chemią. Takie herbaty można pijać zarówno w stanach rozdrażnienia, jak i profilaktycznie. Rumianek, mięta, melisa, dziurawiec pozwalają na rozluźnienie się mięśni, uspokojenie nerwów, uśmierzenie lęków, a także na regulację pracy serca. Ze względu na to, że niepokój za dnia odbija się na kiepskim śnie nocą, wszystkie herbaty ziołowe mogą wpłynąć pozytywnie na dobry sen.

  • Zrób coś dla siebie

    Zrób coś dla siebie

    W momentach rozdrażnienia czuje się, że wszystko jest przeciwko nam – bliscy, inni ludzie, cały świat. Właśnie dlatego, żeby uspokoić się, trzeba zrobić coś dla siebie. Coś dobrego i przyjemnego. Może to być drobiazg w domu – chwila z muzyką lub książką – ale mogą być również zakupy i wybranie dla siebie czegoś ładnego, bez myślenia, że jest za drogie. Spełnienie od czasu do czasu swojej zachcianki w znaczący sposób poprawia nastrój, a osoba, która ma go na wysokim poziomie, inaczej spogląda na ewentualne problemy. Chwilą dla siebie może być również spacer, który uspokaja, zwłaszcza jeżeli jest to spacer nad jeziorem albo po lesie.