W jaki sposób radzić sobie z depresją?
W jaki sposób radzić sobie z depresją?
Depresja jest obecnie znanym terminem, a osoby, które zmagają się z tą chorobą, nie są posądzane o przesadne rozczulanie się nad sobą, tak jak miało to miejsce jeszcze kilkanaście lat temu. Zaburzenia depresyjne są chorobami, które koniecznie muszą być poddawane leczeniu, ponieważ nieleczone mogą prowadzić do jeszcze poważniejszych zaburzeń psychicznych, problemów ze zdrowiem fizycznym, a nawet próby odebrania sobie życia.
Aktywność fizyczna
Leżenie w łóżku i patrzenie w ścianę połączone z myśleniem o tym, jak okropnie jest na świecie, z pewnością nie pomoże w pokonaniu depresji. Aktywność fizyczna, zwłaszcza ta, która potrafi poprawić humor, jest jak najbardziej wskazana. Początkowo myśl o wyjściu na spacer lub jeździe na rowerze wydaje się nie do przekształcenia w działanie, jednak narzucenie sobie regularności i wychodzenie do parku na 30 minut dziennie potrafi przynieść efekty. Tak samo dobrze sprawdza się pływanie, jazda na rowerze, czytanie książki na świeżym powietrzu albo w ulubionym miejscu w domu, odwiedziny u przyjaciółki. Po pierwsze, zmobilizuje to do zrobienia czegoś, po drugie, poprawi stan hormonów szczęścia wytwarzanych przez przysadkę mózgową.
Nuda a depresja
Ci, którzy nie rozumieją, że depresja to choroba, twierdzą, że to fanaberia, bo ktoś ma za dużo czasu i się nudzi. Nie jest to prawdą, jednak nudne zajęcia mogą być pomocne w czasie leczenia depresji. Nudne, rutynowe zajęcia, których wykonywanie pochłania czas i sprawia, że mija on niezauważony, pomagają odegnać towarzyszące depresji przykre myśli. Dzięki regularności takich zadań łatwiej jest odżegnać się od szkodliwego myślenia, które pogłębia chorobę. Z biegiem czasu można zauważyć, że depresyjne myśli pojawiają się znacznie rzadziej.
Otwartość na emocje
Ze względu na to, że depresja bywa niezrozumiana, wiele osób nie mówi o swoich emocjach, smutku, strachu, bólu, przez co pogłębia swój stan. Nie należy tego praktykować, lecz otworzyć się na każdy rodzaj emocji, jaki może pojawić się w umyśle i wyrazić go, najlepiej przy kimś, komu ufa się najbardziej. Może to być przyjaciółka, przyjaciel, członek rodziny. Ważne, żeby mieć z kim porozmawiać, powiedzieć o swoim samopoczuciu bez strachu, że zostanie się wyśmianym. Musi to być ktoś, przy kim można swobodnie płakać. Jednorazowy płacz z pewnością nie sprawi, że depresja zniknie, jednak ma oczyszczające znaczenie i nie pozwala na gromadzenie się negatywnych emocji, które grożą dalszym rozwojem choroby.
Pewność siebie
Depresja zaczyna się u wielu osób z powodu braku wiary siebie, pewności i wiary we własne możliwości. Odzyskanie pewności nie jest łatwe, lecz możliwe. Nie można jednak oczekiwać, że stanie się to z dnia na dzień. Trzeba zacząć od drobnych kroków. Zrobić coś, co budzi zadowolenie i uszczęśliwia, podnosi nastrój i pokazuje, że potrafi się coś zrobić. Z biegiem dni rodzi się wiara, że nie jest się wcale mniej zdolną osobą niż inni, dzięki czemu ogólny stan psychiczny potrafi się poprawić. Zdarza się nawet, że odświeżone w czasie depresji zainteresowanie przeradza się w pasję i sposób na życie.