Jak przygotować się do samodzielnego zwiedzania miast?

Opiekun artykułu: okhan
Advertising
Jak przygotować się do samodzielnego zwiedzania miast?

Jak przygotować się do samodzielnego zwiedzania miast?

Nie wszyscy lubią korzystać z usług biur podróży, kiedy organizują sobie wakacje. Po pierwsze dlatego, że chcą zaoszczędzić, a po drugie, ponieważ mogą być wówczas dużo bardziej niezależni. Jednak spada na nich także ciężar całej organizacji. Podróżowanie na własną rękę może być fantastyczną oraz niezapomnianą przygodą z mnóstwem różnych niespodzianek, ale trzeba się do niego dobrze przygotować. Poniżej znajdziesz porady i wskazówki, które pomogą ci zwiedzić obce miasta samodzielnie. Miłej podróży!

Advertising
Advertising
  • Wybranie obiektów

    Na dokładne zwiedzenie każdego większego europejskiego miasta potrzebowałbyś zdecydowanie więcej, niż zapewne dostałeś urlopu. Dlatego też trzeba zawęzić nasze zwiedzanie do tych obiektów, których nigdy wcześniej nie widzieliśmy albo które bardzo chcielibyśmy zobaczyć, nawet jeśli miałby to być drugi czy trzeci raz. Usiądź więc przed komputerem i wyszukaj atrakcje danego miasta. Ustal, ile masz czasu oraz które z nich pragniesz zobaczyć. Jeśli masz jeden dzień i chcesz go całkowicie wypełnić, wybierz około 5 – 6 obiektów, ale nie więcej – spieszyłbyś się tylko, a nie o to chodzi w zwiedzaniu chodzi.

  • Informacje podstawowe

    Kiedy już wybierzesz obiekty, które pragniesz zobaczyć, powinieneś zorientować się w podstawowych informacjach ich dotyczących. Chodzi przede wszystkim o to, w jakich godzinach oraz w jakich dniach można je zwiedzać, a także ile kosztuje wstęp. Dzięki temu będziesz mógł zrobić bardziej dokładny plan wycieczki oraz jej wstępny kosztorys. Warto zorientować się w komunikacji publicznej, jeśli nie jedziesz samochodem.

  • Noclegi i posiłki

    Noclegi i posiłki

    Kiedy już zebrałeś podstawowe informacje i wiesz dokładnie, ile czasu zostaniesz w danym miejscu, pora na zorganizowanie sobie noclegu. Możesz wybrać te droższe w hotelach albo pensjonatach lub te tańsze w kwaterach prywatnych, schroniskach dla młodzieży lub nawet bezpłatne w postaci couchsurfingu. Ta ostatnia opcja ma jeszcze jedną zaletę – twój gospodarz, jeśli znajdzie czas, będzie mógł cię oprowadzić po okolicy lub pomóc z bieżącymi wątpliwościami. Nie zapomnij także zorientować się, jakie są lokalne przysmaki oraz do której knajpki trzeba koniecznie zajrzeć. Kuchnia to nieodłączny element kultury każdego państwa oraz miasta.

  • Przewodniki i mapy

    Przewodniki i mapy

    Zwiedzając jakieś miasto samodzielnie, nie można nie zainwestować w dobre przewodniki oraz mapy. Pamiętaj o podstawowej zasadzie – wybieraj tylko te aktualne, nawet jeśli są dużo droższe. Dzięki nim nie zaskoczą cię objazdy albo zmiany godzin otwarcia jakiegoś obiektu.

  • Gotowe trasy

    Wiele miast oferuje gotowe szlaki oraz trasy zwiedzania – dzięki temu sam nie będziesz musiał ich układać. Są one poprowadzone tematycznie, na przykład w nawiązaniu do religii, wydarzeń historycznych, a także wydarzeń fikcyjnych (np. w Barcelonie można zwiedzić miejsca wspomniane w książce „Cień wiatru”). Przed wyjazdem zorientuj się, czy nie możesz pobrać gotowego przewodnika audio po takich trasach. Są one darmowe i wydawane oficjalnie przez instytucje publiczne lub działające na zasadzie wolontariatu.