Jak nie zgubić się podczas zwiedzania dużego miasta?
Jak nie zgubić się podczas zwiedzania dużego miasta?
Nie tylko skaliste góry oraz piaszczyste plaże nadają się, aby spędzić na nich swój wakacyjny urlop. Równie dobrze można wybrać się w podróż po bardziej lub mniej słynnych miastach, ich zakamarkach, atrakcjach, ciekawych historiach, odkrywając rzeczy, których nie ma w przewodnikach. Duże obce miasto jest jednak pełne zaułków, mniejszych uliczek, nieznanych turystycznie terenów, gdzie bardzo łatwo się zgubić. Jeśli nie chcesz do tego dopuścić i godzinami poszukiwać drogi powrotnej do hotelu, ten artykuł może ci w tym pomóc.
Mapa to podstawa
Nigdy nie wybieraj się na zwiedzanie miasta bez uprzednio zakupionej mapy. Nawet jeśli masz przewodnik po lokalnych atrakcjach oraz restauracjach, to on nie wystarczy, należy także zaopatrzyć się w dokładny plan danego miasta. Pamiętaj również, że powinien być on jak najbardziej aktualny – te sprzed kilku lat są zazwyczaj dużo tańsze, jednak na tym nie warto zaoszczędzać. Dzięki aktualnym informacjom będziesz wiedziała, które trasy są modernizowane i że ich właśnie powinnaś unikać.
Pakiet internetowy
Zanim wyruszysz na zwiedzanie, zakup sobie pakiet internetowy, gdyż Internet może ci się przydać, kiedy tylko poczujesz, że zgubiłaś drogę. Jesteśmy przyzwyczajeni do WiFi, jednak pamiętaj, że może ono nie obejmować obrzeży miast lub ich mniej popularnych turystycznie dzielnic. Nie zapomnij także przed wyjściem dobrze naładować telefon oraz oczywiście zorientować się, gdzie w nim włącza się nawigację – to narzędzie także może się przydać.
Szukaj punktów odniesienia
Kiedy nie będziesz wiedziała, co robić, nie wzięłaś ze sobą mapy, a komórka ci się rozładowała, należy szukać wówczas jakichś punktów odniesienia. Każde duże miasto ma takie swoje punkty, są to najczęściej popularne budynki lub też wysokie wieżowce, które widać z daleka. Jeśli uda ci się odnaleźć wzrokiem taki znany ci choćby ze słyszenia budynek, będziesz wiedziała, w którą stronę się kierujesz. Punktem odniesienia mogą być także przystanki autobusowe lub tramwajowe, gdzie są dokładnie wypisane ulice, na których zatrzymuje się dany środek lokomocji, albo też tabliczki kierujące do centrum lub do jakiegoś teatru, muzeum, galerii handlowej.
Pytaj
Nie ma lepszego sposobu na odnalezienie drogi niż kontakt z drugim człowiekiem. To właśnie on najlepiej podpowie ci, co powinieneś zrobić, w którą stronę się udać, którą linią tramwajową podjechać do danego miasta. Nie wstydź się pytać, każdy choć raz w życiu zabłądził i nie ma w tym naprawdę nic, co mogłoby powodować twoje zażenowanie. W dużych miastach turystycznych czasami trudno znaleźć osobę, która byłaby mieszkańcem, a nie przyjezdnym i bywa, że ciężko jest trafić na kogoś, kto bardzo dobrze orientuje się w infrastrukturze. Jednak próbuj do skutku, na pewno w końcu się uda. Możesz także wejść do sklepu lub hotelu – tam powinieneś otrzymać pomoc.
Centrum Obsługi Turystycznej
Jeśli nie możesz się przełamać, aby podejść do obcego człowieka na ulicy i zapytać go o drogę, możesz także skorzystać z Centrum Obsługi Turystycznej. W większych miastach jest co najmniej kilka takich punktów, gdzie możesz wejść, zapytać o drogę, wziąć katalogi oraz mapę. Możesz również przed wyjściem na zwiedzanie wpisać sobie do telefonu numer do takiego Centrum i w razie potrzeby zatelefonować.