Jak przeprowadzić detoks w domu?
Jak przeprowadzić detoks w domu?
Detoksykacja, czyli pozbycie się narkotyku z organizmu, to jedna z części walki z nałogiem. Jest ona konieczna do tego, aby organizm został oczyszczony z narkotyku, a także przyzwyczaił się do jego braku. Jest to dosyć trudna część odwyku, lecz jest ona tak naprawdę niczym w porównaniu do odwyku psychicznego. Pewne zmiany w psychice, które pchają człowieka do korzystania z używek, potrafią zakorzenić się bardzo głęboko i ich zmiana jest długotrwała oraz ciężka. Gdy zaczyna się oczyszczanie organizmu z toksyn, ważne jest nie tylko przygotowanie techniczne, ale również bardzo silna motywacja osoby uzależnionej. Bez tego cały wysiłek pójdzie na marne. Równie ważne jest podejście osób współtowarzyszących, które muszą przestrzegać pewnych zasad, aby ułatwić osobie uzależnionej wyjście z nałogu. Trzymając się pewnych zasad, można sprawić, iż organizm będzie radził sobie bez substancji, od której był uzależniony.
Zerwij złe kontakty
Jeżeli planujesz wyrwać się z nałogu, najpierw musisz wyrwać się z towarzystwa, które cię w niego wpędziło. Bardzo ciężko jest walczyć z pokusą wzięcia narkotyku, jeśli mamy do niego swobodny dostęp i widzimy, jak dobrze czują się po nim nasi współtowarzysze. Chcąc zachować trzeźwość, naucz się żyć jak trzeźwy człowiek. Przebywaj jak najwięcej w towarzystwie życzliwych ci osób, które nie są objęte nałogiem. Podpatruj ich zachowania i czerp jak najwięcej z ich codzienności. Widząc, jak świetnie sobie radzą bez korzystania z narkotyku, będziesz mógł wierzyć, że tak da się żyć. Nie bój się opowiedzieć o swoich planach ani prosić o pomoc, jeśli będziesz czuł, iż cała sytuacja zaczyna cię przerastać. Najważniejsze to zdać sobie sprawę z własnego położenia, zagrożeń, które nad nami wiszą, oraz możliwości rozwiązania sytuacji. Obserwując ludzi, którym się udało, zyskasz siłę do dalszej walki.
Ogranicz narkotyk
Nie zawsze porzucenie narkotyku z dnia na dzień musi przynieść korzyści. Wręcz przeciwnie, w przypadku silnego uzależnienia organizmu wielu lekarzy zaleca stopniowe odrzucanie narkotyku. Dzieje się tak dlatego, iż silny szok spowodowany nagłym odstawieniem narkotyku może być dla twojego organizmu bardzo niebezpieczny. W niektórych sytuacjach jest to czynnik wywołujący groźne choroby, zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Metoda małych kroków jest w tym przypadku bardzo korzystna.
Odstaw całkowicie
Po okresowym zmniejszaniu ilości narkotyku w końcu musi przyjść ta chwila, gdy będzie konieczne całkowite odstawienie. Nie łudź się, że pozostając przy niewielkiej dawce uda ci się nad tym panować i uniknąć rezygnacji z nałogu. Wielu uzależnionych w trakcie kuracji dochodzi do wniosku, że skoro udało im się zmniejszyć porcję przyjmowanego narkotyku, to jest to oznaką, że sobie z nim poradzili. Po jakimś czasie najczęściej i tak zaczynają te porcje zwiększać, bardzo często oszukując samych siebie. Aby pokonać nałóg, musisz zerwać jakiekolwiek kontakty z narkotykiem oraz osobami uzależnionymi. Podczas okresu trzeźwości łatwo jest popaść w przekonanie, iż jesteśmy uwolnieni, jednak bardzo łatwo jest wciągnąć się ponownie w bagno. Zamiast sięgania po narkotyk, naucz się rozmawiać o tym z bliskimi i zapewnij sobie środki zastępcze w postaci pożywienia, herbatek, ziół czy aromatycznej kąpieli. Są to rzeczy, które w pewnym stopniu pomogą ci przestać myśleć o pokusie.