Jak postępować po operacji oka?
Jak postępować po operacji oka?
Operacja oka, tak jak każda inna wymaga odpowiedniego przygotowania, jak również przestrzegania pewnych zaleceń pooperacyjnych. Nie należy ich ignorować w myśl zasady „to tylko oko”, ponieważ może to poskutkować nieprzyjemnymi konsekwencjami. Lekarz z pewnością wyjaśni, co należy robić, a czego nie, jednak dobrze jest znać zasady odpowiedniego postępowania jeszcze przed przejściem zabiegu.
Odpoczynek pooperacyjny
Tak, jak po innych operacjach, tak po zabiegu związanym z zaćmą lub korekcją krótkowzroczności należy leżeć przez pewien czas. Po operacji oka wymagane są 2 godziny leżenia na wznak i nieruszania głową. Można w tym czasie swobodnie rozmawiać, jednak nie wolno gwałtownie ruszać głową: kiwać, unosić się, układać się na boku.
Bez posiłku
Zazwyczaj na zabiegi trzeba zgłaszać się na czczo, co może powodować po ich zakończeniu poczucie jeszcze większego głodu. Niestety, nawet po zakończonym zabiegu nie można od razu posilić się czymś treściwym. Nie tylko nie wolno się ruszać, ale również jeść przez 2 godziny.
Wysiłek i ruch
Zalecenia pooperacyjne nie kończą się na 2 godzinach po wykonanym zabiegu. Po operacji oka przez 6 tygodni trwa tzw. okres pooperacyjny, który wymaga szczególnej rozwagi w zachowaniu. W tym czasie nie wolno wykonywać głową gwałtownych ruchów, a to oznacza, że w tym czasie najlepiej zrezygnować ze sportu. Wszelkie skłony, schylanie się po rzeczy, pochylanie się gwałtownie są wykluczone. Dodatkowo niezbędne jest unikanie noszenia ciężkich rzeczy i ich podnoszenia, gdyż mogłoby to naruszyć efekty operacji.
Bez moczenia oka
Po operacji trzeba bardzo uważać, aby przez 2 tygodnie nie moczyć oka, zwłaszcza podczas mycia. Najlepiej na czas brania kąpieli zaklejać oko gazą jałową i plastrem. Dobrze jest także zadbać o to, aby ktoś mógł pomóc przy myciu głowy. Dzięki temu nie trzeba będzie odchylać głowy, pochylać jej ani wykonywać żadnych gwałtownych ruchów, które mogłyby zaszkodzić.Jednocześnie niezbędne jest pamiętanie, że w okresie pooperacyjnym nie są zalecane ciepłe kąpiele, sauna ani wizyty na solarium.
Okulary i krople
Po operacji oka, w zależności od tego, z jakiego powodu została przeprowadzona, niewykluczona jest konieczność zmiany szkieł w okularach. Tuż po operacji zamiast okularów ze szkłami korekcyjnymi dobrze jest nosić okulary ze zwykłymi szkłami. Dopiero gdy minie okres pooperacyjny, trzeba wybrać się do okulisty i dobrać odpowiednie, nowe okulary.Często po operacji korekcji krótkowzroczności lekarze zalecają nawilżanie oka przepisanymi kroplami. Trzeba je stosować zgodnie z zaleceniami lekarza, pamiętając o odpowiedniej liczbie kropli oraz regularności, gdyż może być to istotne dla stanu oka oraz efektów operacji.