Jak poprawnie rozpoznać, czy drożdże są świeże?
Jak poprawnie rozpoznać, czy drożdże są świeże?
Drożdże potrzebne do wykonania ciasta, racuchów albo innych potraw wymagających wzrostu powinny być świeże. W przeciwnym razie nie można liczyć na udany wypiek. Odpowiednio przechowywane drożdże z powodzeniem przetrwają w lodówce przez 3 tygodnie, jednak żeby przekonać się, czy faktycznie są dobre, warto sprawdzić ich świeżość na kilka prostych sposobów.
Świeżość drożdży – zapach
Pierwszym, dość prostym sposobem na ocenienie, w jakim stanie są drożdże, jest ich powąchanie. Już zapach może pomóc ustalić, czy nadają się jeszcze do czegokolwiek, czy nie. Drożdże należy rozwinąć z papierka i powąchać. Świeże mają przyjemny zapach, który zachęca do wykorzystania oraz zjedzenia małego kawałka z cukrem, natomiast drożdże nieświeże będą pachniały kwaśno i gorzko. Lepiej ich nie używać, gdyż nie tylko nie dadzą oczekiwanego efekt, ale również mogą być powodem zatrucia pokarmowego.
Świeżość drożdży – obserwacja
Pomocna może okazać się również obserwacja, ponieważ nieodpowiednio przechowywane lub stare drożdże łatwo wysychają albo pokrywają się pleśnią. Jeżeli powąchanie nie da jednoznacznej odpowiedzi co do stanu drożdży, warto dokładnie je obejrzeć. Drożdże świeże mają gładką brązowawą powierzchnię z domieszką ciemnego różu. Po przełamaniu ich na dwie części odchodzą płatami i posiadają delikatne wnętrze. Natomiast nieświeże drożdże są twarde, spękane, nadmiernie brązowe w niektórych miejscach, posiadają ubytki oraz są pokryte pleśnią w niektórych punktach. Przy próbie połamania kruszą się na nieładne kawałki.
Świeżość drożdży – test
Do zbadania drożdży pomocny może być również szybki test, który wymaga przede wszystkim wody. Żeby go wykonać, trzeba przygotować 3/4 szklanki ciepłej wody. Do płynu wrzucić niewielki kawałek drożdży i obserwować jego zachowanie. Jeśli drożdże szybko wypłyną, oznacza to, że są świeże i z powodzeniem można użyć ich w czasie wypiekania ciasta albo smażenia racuchów czy innych smacznych potraw. Jeżeli kawałek drożdży osiada na dnie i nie unosi się już w ogóle lub unosi się, jednak wciąż pozostaje w wodzie, to znak, że nie są one świeże i lepiej je wyrzucić.Lepiej nigdy nie ryzykować używania przeterminowanych produktów, które mogą okazać się być bardzo szkodliwe dla zdrowia bądź nie pozwolą na uzyskanie dobrych wypieków.