Jak poprawnie odświeżyć biżuterię?
Jak poprawnie odświeżyć biżuterię?
Każdy z nas posiada przynajmniej kilka egzemplarzy starej biżuterii odziedziczonej po starszych członkach rodziny, zazwyczaj babciach albo ciotkach. Część z takich akcesoriów leży w pudełkach nieużywana i gdy już pojawi się chęć ich noszenia, okazuje się, że naszyjniki, kolczyki, bransoletki nie wyglądają tak ładnie, jak powinny. Czas i brud osiadają na nich niezależnie od miejsca przechowywania, dlatego niezbędne jest ich oczyszczenie.
Aby nadać blasku diamentom i brylantom, wystarczy woda z mydłem.
Czyszczenie bursztynu
Częstym elementem starej biżuterii jest bursztyn, który bardzo ładnie wygląda, pod warunkiem że jest odpowiednio utrzymany. Aby przywrócić mu blask, dobrze jest zamoczyć go na jakiś czas w spirytusie denaturowanym, a po wymoczeniu wetrzeć w niego oliwę z oliwek. Pod żadnym pozorem nie wolno spryskiwać bursztynów perfumami ani lakierem do włosów.
Czyszczenie złota
Stara biżuteria często wykonana jest z żółtego złota, które potrafi z biegiem lat tracić blask i nie wyglądać już tak atrakcyjnie, jak wcześniej. Żeby odkryć ponownie ładny wygląd biżuterii ze złota, wystarczy soda oczyszczona, woda oraz płatki mydlane. Do słoiczka należy nalać ciepłą wodę – niekoniecznie wrzątek – oraz dodać 50 g płatków mydlanych i 5 g sody oczyszczonej. Wymieszać miksturę, po czym wrzucić do niej zabrudzone przedmioty. Zakręcić słoik, a następnie potrząsnąć nim kilka czy kilkanaście razy, aby brud został wypłukany przez sodę i mydliny. Po umyciu wszystkie elementy czyszczone obficie wypłukać w zimnej wodzie.
Czyszczenie srebra
Srebrnej biżuterii zawsze grozi zaśniedzenie i nabranie czarnego nalotu, który momentalnie pogarsza wygląd. W przypadku srebra można używać wielu środków, które poprawiają jego wygląd. Czyszczenie pastą do zębów, pastą z kredy i spirytusu przynosi bardzo dobre rezultaty i biżuterię można z powodzeniem dalej nosić. Jednak po oczyszczeniu, przed założeniem do ozdoby niezbędne jest przepłukanie jej pod ciepłą wodą, a następnie wytarcie flanelową szmatką, żeby zachowała połysk.
Czyszczenie pereł
Popularnymi dodatkami w dawnych latach były perły, dlatego często można znaleźć w swoim prywatnym sejfie kolczyki, naszyjniki, bransoletki z takim dodatkiem. Perły oryginalne lepiej od razu zanieść do specjalisty, natomiast ze sztucznymi można poradzić sobie samodzielnie, jednak wystrzegając się pielęgnowania ich kwaśnymi środkami, jak np. ocet czy cytryna. Wystarczy wymoczyć je przez kilka godzin w wodzie z solą, a będą prezentowały się zachwycająco.