Jak objawia się menopauza?

Opiekun artykułu: franki
Advertising
Jak objawia się menopauza?

Jak objawia się menopauza?

Menopauza, czyli inaczej klimakterium, to okres, w którym przysadka mózgowa spowalnia tempo swojej pracy. Jej objawy nie należą do najprzyjemniejszych, a zwracając uwagę na to, że okres menopauzy trwa u kobiety przez około 1/3 jej życia, warto wiedzieć, jak podczas niej postępować, a przede wszystkim wiedzieć, jakich objawów można się spodziewać. Menopauza to nie wyrok, ale jeżeli znajdujesz się w 70% większości kobiet, które odczuwają dolegliwości związane z przekwitaniem, musisz nauczyć się kontrolować swój organizm i przede wszystkim pogodzić ze zmianami.

Advertising
Advertising
  • Zmiany w okresie menopauzalnym

    Zmiany w okresie menopauzalnym

    Do najbardziej charakterystycznych objawów, które towarzyszą okresowi przekwitania, należą ciągłe uczucie zmęczenia oraz problemy ze snem. U kobiet pojawić się mogą zaburzenia koncentracji i problemy z pamięcią. Zawroty głowy, trudności z utrzymaniem równowagi czy omdlenia to kolejne niechciane dolegliwości podczas menopauzy. Wiele kobiet musi zmagać się z uderzeniami gorąca oraz związanym z tym zaczerwienieniem okolic twarzy, szyi i dekoltu. W nocy za sprawą tego samego czynnika co uderzenia gorąca, czyli spadku poziomu estrogenów, kobietom może doskwierać nadmierne pocenie się. Zmianą, która równie mocno im dokucza w tym okresie, są wahania nastrojów.

  • Spadek libido

    Po około 45 roku życia u kobiety mogą zacząć się pojawiać nieregularne miesiączki, które są pierwszym typowym objawem zbliżającej się menopauzy. W tym czasie może dojść do spadku libido, a igraszki miłosne nie będą już sprawiały kobiecie tyle przyjemności, co kiedyś. Duży dyskomfort w tej kwestii ma suchość pochwy spowodowana zmianami hormonalnymi zachodzącymi w kobiecie.

  • Wygląd a depresja

    Wygląd a depresja

    Nie ma co ukrywać, że okres przekwitania wiąże się ze zmianami w wyglądzie płci pięknej. Spadek poziomu estrogenów powoduje zwiększony apetyt, co przynosi skutki w postaci odkładającego się tłuszczu. Groźne w tym czasie jest również stężenie androgenów (męskich hormonów), powodujące otyłość brzuszną, przy której tłuszcz nie odkłada się jedynie pod skórą, lecz również pomiędzy wewnętrznymi narządami. Gorszy wygląd zaczynają mieć włosy, które stają się przerzedzone, oraz paznokcie mające tendencje do łamania i kruszenia się. Ponadto skóra kobiety przekwitającej nie jest już tak dobrze nawilżona i jędrna z powodu spadku poziomu kolagenu. Jest cieńsza, wysuszona i często się łuszczy. Wielość dolegliwości stwarza okazję ku temu, by kobieta mogła popaść w stan depresyjny spotęgowany również zmianami hormonalnymi. Dlatego niezmiernie ważna jest konsultacja ze specjalistą, który dobierze odpowiedni lek na zmniejszenie dolegliwości i otoczy opieką medyczną kobietę, rozpoczynajacą nowy rozdział w swoim życiu.