Jak hodować pigwę w swoim ogrodzie?
Jak hodować pigwę w swoim ogrodzie?
Pigwa to kwitnące biało drzewo o dużych owocach w kształcie gruszki lub jabłka, często na skutek podobieństwa nazw mylone z pigwowcem, krzewem o kwiatach czerwonych, różowych lub pomarańczowych, owocach mniejszych i bardziej kwaśnych. Pigwa w naszym klimacie może przemarznąć, dlatego można ją uprawiać jedynie w ciepłych, osłoniętych od wiatru miejscach w przydomowych ogrodach. Wymaga starannej pielęgnacji, ale jest tego warta, gdyż jej owoce nadają się na konfitury, dżemy, galaretki, nalewki, mają oryginalny smak i zawierają wiele witamin.
Wymagania glebowe i stanowisko
Pigwa potrzebuje gleby żyznej, dobrze przepuszczalnej, odpowiednio wilgotnej. Nie znosi zarówno zbytniego przesuszenia, jak i miejsc, gdzie długo utrzymuje się woda. Wymaga lekko kwaśnej gleby. Miejsce, w którym rośnie pigwa, powinno być dobrze nasłonecznione i osłonięte od wiatru.
Nawożenie
Pigwy nie musimy nawozić co roku, wystarczy robić to co dwa – trzy lata. Pigwę nawozi się na jesieni. Jeśli gleba jest żyzna, nawozimy rzadziej. Nawóz należy rozsypywać wokół drzewa, sięgając poza średnicę korony, gdyż tak ukształtowany jest system korzeniowy tego drzewa. Jeśli chcemy, by pigwa dobrze owocowała, stosujmy nawozy fosforowe oraz potasowe. Natomiast duże dawki nawozu azotowego mogą być dla pigwy szkodliwe.
Sadzenie
Pigwę należy sadzić na wiosnę, gdy miną już wszystkie przymrozki, gdyż jest wrażliwa na zimno. Po posadzeniu drzewka ziemię wokół niego powinno się podsypać obornikiem, co zapobiegnie wysuszaniu podłoża. Ponieważ jej system korzeniowy nie jest rozbudowany, na początku lepiej przymocować ją do palika.
Przycinanie
Pierwszy raz drzewko trzeba przyciąć zaraz po posadzeniu, na wysokość 70 – 80 cm od ziemi. W pierwszych latach należy przyciąć pigwę w celu ukształtowania korony. Są dwa sposoby przycinania. Uzyskuje się koronę naturalną o wrzecionowatym kształcie albo pucharową, z niskim pniem i gałęziami rozchodzącymi się na boki. Gdy drzewo jest starsze, dokonuje się jedynie cięć mających na celu prześwietlenie korony. Ponieważ kwiaty pigwy (a więc później i owoce) pojawiają się na pędach jednorocznych, nie należy ich przycinać, bo zmniejsza to szanse na owocowanie.
Choroby i szkodniki
Pigwa jest podatna na te same choroby i szkodniki, co grusza ze względu na ich pokrewieństwo. Szczególnie jest wrażliwa na bakteryjną zarazę ogniową. Choroba ta może spowodować obumarcie drzewa. Inne choroby pigwy to monilioza, brunatna plamistość liści oraz mączniak.