Jak dobrze poznać własną okolicę?

Opiekun artykułu: malgos
Advertising
Jak dobrze poznać własną okolicę?

Jak dobrze poznać własną okolicę?

Zapewne bardzo lubicie podróżować. Zazwyczaj często planujecie eskapady w różne regiony Polski, Europy czy świata. Chcielibyście poznawać jak najbardziej odległe miejsca, egzotyczne kraje, różne kultury, tradycje i zwyczaje. I choć kuszą Was dalekie wyprawy, często nie doceniacie lokalnych atrakcji, nie znacie dobrze Waszej najbliższej okolicy. A zazwyczaj zamieszkiwany przez Was region bogaty jest w miejsca, które warto poznać i odwiedzić. Jeśli więc macie wolny weekend, zaplanujcie wyprawę po okolicznych wsiach czy gminach, by przekonać się, ile skarbów kryje w sobie najbliższe otoczenie!

Advertising
Advertising
  • Przygotowania teoretyczne do wyprawy

    Przygotowania teoretyczne do wyprawy

    Na początek warto, abyście przygotowali się teoretycznie do Waszej wycieczki. Poszukajcie w Internecie różnych informacji na temat wsi, gmin czy osiedli, które są wokół Waszego miejsca zamieszkania. Być może uda się Wam zdobyć informacje o historii terenu, pochodzeniu nazwy, założycielach. Warto również pójść do biblioteki, zapytać o dostępne tam przewodniki i mapy. Może uda się Wam znaleźć jakieś ciekawostki: legendy, podania i opowieści, które mogą urozmaicić wyprawę.

  • Zaczerpnięcie informacji od mieszkańców

    Przed wyprawą warto zapytać także okolicznych mieszkańców czy sąsiadów, czy nie znają w okolicy ciekawych miejsc, które moglibyście odwiedzić. Tutaj nieocenioną pomocą mogą okazać się dla Was osoby starsze, które być może pamiętają, gdzie mogą się znajdować np. ruiny starego kościoła czy ukryte na obrzeżach wiosek przydrożne kapliczki, obeliski, pomniki przyrody. Zapewne wskażą Wam wiele ciekawych miejsc, których możecie nie znaleźć na mapach czy w przewodnikach.

  • Rozpoznanie terenu

    To bardzo istotny element przygotowywanej dobrze wyprawy, zwłaszcza gdy planujecie zwiedzać pieszo lub rowerem. Warto zorientować się, czy w okolicy są ścieżki rowerowe, jak wyglądają drogi (czy możecie napotkać ewentualne mokradła, bagna lub inne niedogodności). Pomoże to Wam dostosować odpowiednie ubranie i obuwie do wyprawy. Dzień przed sprawdźcie także prognozę pogody.

  • Ruszamy!

    Ruszamy!

    Teraz pozostaje Wam tylko zaplanować dokładnie przebieg eskapady. W zależności od tego, ile kilometrów planujecie przemierzyć, może to być wycieczka piesza, rowerowa lub samochodowa. W każdym wypadku warto jednak wyrysować sobie dokładną trasę na mapie. Nie zapomnijcie także o przeliczeniu, ile czasu zajmie całe przedsięwzięcie, oraz o zabraniu najpotrzebniejszych rzeczy: mapy, apteczki pierwszej pomocy, aparatu fotograficznego, picia i jedzenia.