Jak ćwiczyć w zimie?

Opiekun artykułu: kijafa
Advertising
Jak ćwiczyć w zimie?

Jak ćwiczyć w zimie?

Zimą jesteśmy bardziej ospali, bardziej niż kiedy indziej nie mamy energii do działania, lubimy leniuchować w ciepłym łóżku i podjadać więcej niż latem. Ponadto jesteśmy bardziej narażeni na infekcje i wobec tego stronimy od wysiłku fizycznego. Niestety, należy przyjąć do wiadomości, że to wszystko to złe nawyki, które po zimie dadzą o sobie znać. Nie pozostaje nam więc nic innego, jak zimą być aktywnym i uprawiać jakikolwiek sport.

Advertising
Advertising
 • Dobra kondycja przez całą zimę

  Dobra kondycja przez całą zimę

  Posiadając dobrą kondycję fizyczną, zaskarbiamy sobie zdrowie i dobre samopoczucie, które jak wiadomo, podczas zimy nieco szwankuje. Nawet długie i intensywne spacery pomogą o nie zadbać, muszą jednak być systematyczne. Obok spacerów dobrą formą dbałości o sprawność fizyczną jest jazda na rowerze oraz nordic walking. W obu sportach należy pamiętać o odpowiednim ubiorze, specjalnej „oddychającej odzieży”, która utrzyma temperaturę ciała i odprowadzi wydaloną z organizmu wodę w postaci potu. Dzięki takiej odzieży nie będzie mowy o przeziębieniu.

 • Siłownia

  Siłownia

  Podczas ćwiczeń aerobowych i siłowych nasz organizm mocno się rozgrzewa i poci. Aby wyjść z siłowni bez szwanku na zdrowiu, należy pamiętać o tym, by dobrze ochłonąć po treningu. Zmiana temperatury sprzyja bowiem przeziębieniom. Ćwiczenia na siłowni świetnie rekompensują letnią jazdę na rowerze, jogging i inne formy ruchu.

 • Dla bardziej leniwych

  Dla tych, którzy nie grzeszą silną wolą, samozaparciem i wielkimi chęciami, proponuję trening w domu. Jeżeli jednak zdecydujesz się na tę formę aktywności, pamiętaj, aby przed treningiem dobrze wywietrzyć pomieszczenie, w którym będziesz ćwiczyć i aby temperatura w nim nie przekraczała 20°C.Najpierw ćwiczenia na brzuch, który podczas zimy lubi zwiększyć swój obwód:
  * Leżąc na plecach, ugnij nogi w kolanach. Głowę unieś i podtrzymuj dłońmi. Teraz dotknij prawym łokciem lewego kolana, następnie odwrotnie, lewym łokciem prawego kolana. Ćwiczenie wykonuj w 2 – 3 seriach po 8 powtórzeń.
  * Leżąc na plecach, podnieś nogi i tułów na jedną możliwą wysokość. Zepnij mięśnie brzucha, wytrzymaj w takiej pozycji przez 2 – 3 sekundy. Ćwiczenie powtórz 10 – 15 razy.
  * Leżąc na plecach, ugnij kolana. Stopy oprzyj na podłodze. Łokcie zegnij, dłońmi obejmij kark.
  Z tej pozycji wykonaj 30 brzuszków (pełnych), by pracowały wszystkie mięśnie brzucha.Ćwiczenia na wzmocnienie ud, ścięgien, pośladków i mięśni łydek:
  * przysiady,
  * podskoki,
  * naprzemienne wypady nóg.
   Nic trudnego, a pożytek bardzo duży. Jeśli będziesz ćwiczyć chociażby 2 kwadranse dziennie przez co najmniej trzy razy w tygodniu, wiosną bez obaw spojrzysz w lustro.