Ile czasu należy poświęcić na trening?
Ile czasu należy poświęcić na trening?
Ile czasu należy poświęcić na ćwiczenia, aby uzyskać efekt? Na to pytanie nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ jesteśmy różni i mamy różne cele. W zależności od tego, co chcemy osiągnąć i jaką mamy kondycję, powinniśmy przeznaczyć mniej lub więcej czasu na ćwiczenia. Trzeba także uwzględnić nasze możliwości, tryb życia, obciążenie pracą i obowiązkami rodzinnymi. Nie każdy może sobie pozwolić na przykład na trzy godzinne treningi w tygodniu. Ale to nie znaczy, że powinien zrezygnować.
Lepiej mało niż wcale
Byłoby pięknie, gdybyśmy mogli zaplanować swój trening w sposób idealny i poświęcić na niego tyle czasu, ile trzeba. Nie zawsze jest to jednak możliwe. Dlatego nie należy przejmować się różnymi opiniami, według których trzeba ćwiczyć określoną ilość czasu. Oczywiście są rozwiązania lepsze i gorsze, ale prawda jest jedna: lepiej ćwiczyć mało niż wcale. Krótka poranna gimnastyka albo szybki wieczorny spacer też dadzą efekty i nie warto z nich rezygnować tylko dlatego, że nie pasuje to do czyjejś wizji idealnego treningu. Po prostu ruszaj się, kiedy tylko możesz, a na pewno twoje zdrowie i kondycja się poprawią.
Regularność jest potrzebna
Jeśli jakiejś zasady warto przestrzegać, to tej, która głosi, że ćwiczyć powinno się regularnie. Dla naszego ciała nie jest obojętne, czy fundujemy mu w tygodniu trzy treningi po pół godziny co drugi dzień, czy jeden półtoragodzinny maraton. Jeśli trenujemy rzadko, za każdym razem na nowo musimy odbudowywać naszą sprawność, przy regularnych sesjach efekty ćwiczeń kumulują się. Trzeba jednak pamiętać o odstępach między treningami. Mięśnie muszą mieć czas na odpoczynek i regenerację.
Ile sesji treningowych w tygodniu?
Optymalna liczba sesji treningowych w tygodniu to od trzech do pięciu, w zależności od kondycji i stopnia wytrenowania. Osoby początkujące nie powinny raczej ćwiczyć częściej niż trzy razy w tygodniu. Indywidualnie należy ustalać liczbę sesji, kiedy na przykład jest się osłabionym po przebytej chorobie albo ogólnie w nie najlepszej kondycji fizycznej. Kondycja będzie się stopniowo poprawiać, a wtedy będzie można ćwiczyć częściej. W niektórych przypadkach, gdy mamy ściśle sprecyzowany cel i chcemy go szybko osiągnąć, możemy ćwiczyć nawet sześć razy w tygodniu. Jeden dzień trzeba wtedy obowiązkowo przeznaczyć na odpoczynek.
Ile powinna trwać sesja treningowa?
Można ćwiczyć od kilku minut do kilku godzin. To, ile czasu będzie trwała nasza sesja treningowa, zależy od wielu czynników. Jeśli dopiero zaczynamy, mamy nawagę i nie jesteśmy przyzwyczajeni do wysiłku, powinniśmy ćwiczyć mało intensywnie, ale przez dłuższy czas, około godziny. Przy treningu, którego celem jest wzmocnienie naszego ciała, ćwiczymy bardziej intensywnie przez 30 – 50 minut. Osoby przyzwyczajone do wysiłku i zdrowe mogą ćwiczyć w strefie beztlenowej (nieaerobowo), kiedy dochodzi do zakwaszenia mięśni i spala się mnóstwo energii. Taki intensywny trening nie powinien trwać dłużej niż pół godziny.