Jak ćwiczyć po 30 roku życia?

Opiekun artykułu: miarcia
Advertising
Jak ćwiczyć po 30 roku życia?

Jak ćwiczyć po 30 roku życia?

Kiedy mamy po 20 lat, to raczej żadna z nas nie zastanawia się jeszcze nad nieuchronnym i niezbyt dla nas korzystnym upływem czasu. Cieszymy się wówczas cerą bez zmarszczek, brzuchem bez rozstępów i fałd skóry po ciąży oraz szybką przemianą materii, która większości z nas pozwala na zjedzenie dwóch kawałków ciasta więcej bez przykrych konsekwencji. Niestety, ta radość z młodzieńczego funkcjonowania ciała kończy się zazwyczaj wtedy, kiedy przekraczamy magiczną trzydziestkę. Wtedy to też często robimy sobie rachunek sumienia, zastanawiając się, co przez ostatnie lata osiągnęłyśmy, co zrobiłyśmy dla siebie, jak dbałyśmy o zdrowie oraz ciało. Jeśli ten bilans wyszedł ci ujemnie, to z pewnością zastanawiasz się, jak mogłabyś teraz naprawić sytuację. Jedną z lepszych metod jest oczywiście aktywność fizyczna. Tylko jak ćwiczyć po 30 roku życia, by osiągnąć dobre rezultaty? Sprawdź koniecznie.

Advertising
Advertising
  • Nie załamuj się!

    Po pierwsze, najważniejsza zasada: nie załamuj się! To, że zaczęłaś dbać o formę dopiero teraz, sprawia tylko, że będziesz musiała trochę bardziej i dłużej męczyć się, aż zobaczysz upragnione efekty, ale zdobycie wymarzonej sylwetki w tym wieku jest oczywiście możliwe. Musisz więc podchodzić do tego zadania z pełnią sił, tak jakbyś miała nadal 25 lat. Przede wszystkim uwierz w to, że osiągnięcie naprawdę dobrych rezultatów jest na wyciągniecie ręki, musisz tylko się trochę postarać.

  • Podkręć metabolizm

    Podkręć metabolizm

    Niestety, metabolizm z wiekiem zwalnia i nic nie możesz poradzić na ten naukowy fakt. Możesz jednak spróbować zmusić swój organizm, aby jeszcze trochę z siebie dał i podkręcił spalanie materii. Może to tempo nie będzie ekspresowe, ale wystarczy, żebyś znowu czuła się dziesięć lat młodziej. Po pierwsze więc, jedz małe porcje, ale regularne, w odstępach 2 – 3 godzinnych. Po drugie, dostarczaj swojemu organizmowi odpowiednią dawkę płynów. Po trzecie, nie żałuj sobie przypraw, zwłaszcza tych pikantnych. Dodawaj je do posiłków kilka razy w tygodniu, ale nie zapominaj również o ziołach, które także potrafią podkręcić metabolizm. Zaopatrz kuchnię w rozmaryn, bazylię czy wreszcie kminek.

  • Trening cardio

    Aby spalić tkankę tłuszczową, potrzebny nam jest trening cardio, czyli opierający się na średnio intensywnym ruchu, na przykład bieganiu, pływaniu, tańczeniu, skakaniu przez skakankę, jeździe na rowerze. To bardzo dobry trening, który pozwoli ci spalić tkankę tłuszczową, a jednocześnie wyrobić kondycję oraz wzmocnić twoje serce i układ krążenia.

  • Trening interwałowy

    Trening interwałowy

    Trening cardio możesz wykonywać nawet codziennie ponad 45 minut, jeśli nie jest zbyt wyczerpujący (na przykład spokojna jazda na rowerze), jednak już dawno udowodniono, że krótki, acz intensywny trening może być znacznie bardziej skuteczny. Dlatego też już od kilku lat coraz większa sławę i popularność zdobywa właśnie trening interwałowy. Polega on na tym, że wykonujesz takie same ćwiczenia, jak w przypadku treningu cardio, ale zmieniasz ich intensywność: przez 2 minuty wykonujesz dane ćwiczenie spokojnie, a przez następną minutę dajesz z siebie wszystko. Powtarzasz tę jedną serię kilkukrotnie, a sam trening powinien trwać około 30 minut. Dobrym przykładem jest tutaj bieganie: przez 2 minuty energicznie maszerujesz, ale nawet nie truchtasz, natomiast przez minutę biegniesz tak szybko, jak potrafisz. To samo można powtórzyć ze skakanką czy rowerem.

  • Jak często ćwiczyć?

    Jeśli myślisz, że im częściej i dłużej będziesz ćwiczyła, tym szybciej twoje ciało stanie się jędrne i smukłe, to jesteś w błędzie. Organizm także potrzebuje czasu, żeby móc się zregenerować. Dlatego też wygospodaruj w swoim kalendarzu 4 – 5 dni, w których będziesz w stanie poświęcić około 35 – 35 minut na ćwiczenia. Tyle wystarczy, żebyś już po miesiącu zauważyła różnicę. Pamiętaj tylko o zdrowym odżywaniu, pozytywnym nastawieniu i podkręcaniu metabolizmu.